Pracovníci ČOI se v pražských restauracích, kavárnách a barech vydávali za cizince od poloviny března do 10. července. Příplatek za servis účtovaný inspektorům hovořícím anglicky se pohyboval od pěti do 15 procent, v součtu přesáhl 464 korun. "Česky hovořícím spotřebitelům žádný takový příplatek účtován nebyl," uvedla ČOI.

Celkově byly ze 13 kontrolovaných restaurací zjištěny nedostatky v devíti z nich. Při jedné z kontrol například servírka při placení účtu anglicky mluvícímu hostu vrátila o 43 korun méně, než měla. V pěti případech restaurace nedodržely míru prodaných rozlévaných alkoholických nápojů. Celkem to bylo o půl decilitru, spotřebitelé tak zaplatili o skoro o 114 korun víc.

"Výsledky kontrol v restauracích v centru Prahy svědčí o tom, že někteří podnikatelé svým jednáním nejen porušují zákony a poškozují spotřebitele, ale zejména ohrožují dobré jméno poctivých podnikatelů a celé České republiky v zahraničí," uvedla ČOI. V kontrolách zaměřených na diskriminaci spotřebitelů kvůli národnosti proto bude inspekce pokračovat i ve zbytku roku.