Muž, který se v Berlíně polil hořlavinou, je hospitalizován a není v ohrožení života. V Německu se v uplynulých dnech podobné protesty konaly i ve Frankfurtu nad Mohanem nebo v Essenu, kde protestující údajně plánovali zaútočit na synagogu. Demonstrující Palestinci a obyvatelé pocházející z dalších arabských zemí často provolávají protižidovská hesla a požadují zastavení operací v Pásmu Gazy. Ta si podle zdravotnických zdrojů za dva týdny svého trvání vyžádala přes 600 palestinských obětí.

Izraelský velvyslanec v Berlíně Jakov Hadas-Handelsman se obává o bezpečnost Židů v berlínských ulicích a situaci již přirovnal k roku 1938. Zřejmě tak chtěl připomenout antisemitskou kampaň nacistů, která vyvrcholila pogromem, takzvanou Křišťálovou nocí, kdy se terčem útoku stali nejen tisíce židovských obchodů a synagog, ale i sami Židé.

Německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier antisemitská hesla demonstrujících ostře odsoudil. "Pro antisemitské štvanice a osočování Židů, útoky na osoby vyznávající židovskou víru a budovy synagog neexistuje v naší společnosti místo," stojí ve společném prohlášení šéfů diplomacie Německa, Francie a Itálie. Paříž i Řím totiž zažívají podobné protesty.

V sobotu se ve francouzské metropoli sešly tisíce lidí odsuzující izraelskou akci, někteří demonstrující po pořádkové policii házeli kameny a lahve, připomíná server BBC. Obchody vlastněné Židy a také synagogy se v neděli staly terčem útoku protestujících na pařížském předměstí Sarcelles. V obchodech se začalo dokonce rabovat, policie zatkla 18 osob.

V neděli zažila protiizraelskou demonstraci také Vídeň, její účastníci nesli podle agentury APA transparenty s Davidovou hvězdou, kterou přeškrtl hákový kříž.