"Stavební úřad, nejenže dosud neuložil za zavážení skládky žádnou pokutu, ale naopak zde dokonce odsouhlasil projekt lesoparku a nařídil řízení o provedení nezbytných úprav za účelem realizace tohoto projektu," uvedl zástupce ombudsmana.

"Je vydáno pravomocné rozhodnutí z 31. ledna 2013, kterým jsou nařízeny terénní úpravy v příslušném území," sdělil ČTK Vojtěch Budil z hostivického stavebního úřadu.

Kancelář veřejného ochránce práv kauzu sleduje od roku 2006. Už tehdy po šetření na místě informovali pracovníci kanceláře ombudsmana o pochybeních kraj i ministerstvo pro místní rozvoj. Náprava nenastala, proto se výzva v roce 2010 opakovala.

Pochybení stavebního úřadu, který je součástí Městského úřadu Hostivice, měla řešit jemu nadřízená instituce, tedy Středočeský kraj. Skutečně opakovaně uložil radnici zjistit, co se vlastně na skládce děje, ani poté se ale situace nezměnila.

"Stavební úřad však vždy reagoval tím, že na daném území prováděl opakované, avšak bezvýsledné prohlídky. K zavážení skládky tedy dochází neustále a stavební úřad dosud žádnou pokutu neuložil," uvádí Křeček ve své zprávě, kterou má ČTK k dispozici. Nyní doufá v to, že kraj i radnici přimějí k jednání zákonodárci. Na situaci na skládce opakovaně upozorňuje také veřejnost.

"Je to záležitost, která se táhne od 80. let, kdy tam bylo něco povoleno a bylo to povoleno tak nešťastně, že teď je potřeba na to navázat nějakými dalšími rozhodnutími tak, aby to získalo řád," řekl místostarosta Hostivic Kučera.