Zákony přijal koncem minulého týdne ukrajinský parlament přesto, že opoziční strany jeho jednání blokovaly. Prezident Viktor Janukovyč je v pátek podepsal přes už tehdy jasná odmítavá vyjádření představitelů EU.
Ukrajinská veřejnost i politika je hluboce rozdělena od chvíle, kdy prezident Janukovyč loni v listopadu odmítl podepsat dohodu o přidružení země k Evropské unii a dal přednost těsnější spolupráci s Ruskem.
Protesty v ulicích Kyjeva od té doby neutichají. Opozice viní vládu, že nové zákony mají napomoci k ukončení demonstrací. Posilují tresty přesně za ty formy protestů, kterých demonstrující v posledních týdnech nejčastěji využívali, například blokování veřejných budov, nošení masek na demonstracích či nepovolené stavění stanů na veřejných místech a podobně. Mimo zákon míří i manifestační jízdy v kolonách více než pěti aut.
Ministři zahraničí EU dnes vyjádřili znepokojení z posledního vývoje, kdy se v ulicích Kyjeva stupňuje násilí, a vyzvali všechny strany k dialogu a hledání demokratického řešení politické krize. Úřady podle ministrů zahraničí musí plně respektovat a chránit právo ukrajinských občanů na shromažďování a svobodu slova. "Všechny násilné činy musí být vyšetřeny a ti, kdo za ně nesou odpovědnost, musejí být předáni spravedlnosti," stojí v závěrech dnešního jednání.
"Vývoj událostí na Ukrajině, především přes víkend, zadal velkou příčinu k znepokojení všech členských zemí. Především brutalita a eskalace konfliktu," řekl ČTK po jednání český ministr zahraničí Jan Kohout.
Jeho slovenský kolega Miroslav Lajčák před novináři připustil, že v diskusi o problematice byla zmíněna také možnost zavedení sankcí vůči jednotlivcům "za konkrétní aktivity porušující lidská práva a demokratické hodnoty". V závěrech jednání ale takový krok není.
Původně dnes šéfové diplomacií unijních států žádné závěry k Ukrajině přijímat neměli, bod byl na jejich jednání v Bruselu zařazen právě ve světle posledního vývoje v Kyjevě.
EU dnes také zdůraznila, že je stále připravena k podpisu asociační dohody s Ukrajinou.