"Již nyní lze předběžně říci, že výbušné zařízení v trolejbusu odpálil sebevražedný atentátník, muž. Části jeho těla byly nalezeny a odeslány k analýze DNA, abychom ho identifikovali," řekl agentuře ITAR-TASS mluvčí vyšetřovatelů Vladimir Markin.

Dnešní výbuch nálože o síle nejméně čtyř kilogramů klasické trhaviny byl podle mluvčího tak silný, že "z trolejbusu zůstala fakticky jen kostra a střecha chybí" a tlaková vlna "vyrazila okna v protější pětipodlažní budově".

Mezi 27 hospitalizovanými je i těžce zraněné nemluvně, jehož věk experti odhadli na osm měsíců. Podle vicepremiérky Olgy Goloděcové kromě tohoto dítěte, jehož rodiče nejspíše zahynuli, jsou v kritickém stavu ještě další dva pacienti. "Bojujeme doslova o život každého člověka," řekla televizi Rossija 24. "Musíme překonat žal. Nesmíme dopustit, aby nás (teroristé) zastrašili," dodala.

Na volgogradském nádraží v neděli vybuchla podle vyšetřovatelů nálož o síle nejméně deseti kilogramů TNT, která zabila 17 lidí a více než čtyři desítky dalších zranila, pět z nich je v kritickém stavu.

Nedělní útok podle agentury Interfax, která se odvolává na zdroj z bezpečnostních složek, patrně spáchal někdejší zdravotník Pavel Pečenkin, údajně od loňského roku člen jedné z teroristických skupin působící v Dagestánu na severním Kavkaze. S definitivní identifikací atentátníka se čeká na analýzu DNA.

V obou případech byla podle Markina nálož prošpikována díly zvyšujícími ničivý účinek, a to "potvrzuje vyšetřovací verzi o spojitosti obou útoků". Podle mluvčího je možné, že teroristé vyrobili obě nálože v jednom místě. Každopádně si místo a čas obou útoků vybrali tak, aby způsobili co nejvíce obětí.

Oba výbuchy oživily v Rusku obavy z terorismu před zimními olympijskými hrami, které se v únoru mají konat v Soči. Povolžský Volgograd leží asi 650 kilometrů severovýchodně od místa olympiády.

Mezinárodní olympijský výbor ale nepochybuje, že ruské úřady budou s to zajistit bezpečnost her, do jejichž zahájení zbývá necelých šest týdnů. "Na olympiádě za bezpečnost odpovídají místní úřady a nemáme žádné pochyby, že ruské úřady se s tím úkolem vyrovnají," řekla mluvčí výboru podle agentury Reuters.

Teroristické útoky ve Volgogradu odsoudily USA, Čína, Izrael, Ukrajina, Francie a další státy. Česká diplomacie označila útoky proti civilistům za barbarství.

Dnešní výbuch podle ITAR-TASS zahřměl kolem 08:10 moskevského času (05:10 SEČ). Vyšetřovatelé podle Markina zkoumají místo činu i záběry z pouličních kamer a vyslýchají očité svědky, včetně těch pasažérů z trolejbusu, kteří útok přežili a jsou s to vypovídat. Místní kriminalisty posilují experti z moskevského ústředí, jakož i z jihu Ruska a severního Kavkazu.

Prezident Vladimir Putin nařídil posílit bezpečnost v celé zemi, bezpečnostní složky uvedl do zvýšené pohotovosti a ředitele ruské kontrarozvědky (FSB) Alexandra Bortnikova odeslal do Volgogradu. O pomoci obětem jednal také s premiérem Dmitrijem Medveděvem. Ten dnes podepsal vládní nařízení, podle kterého každá rodina po oběti útoků ve Volgogradu obdrží milion rublů (asi 600.000 Kč), zranění pak od 200.000 do 400.000 rublů.

K odpovědnosti za nedělní ani dnešní výbuch se zatím nikdo nepřihlásil. Akce následovaly několik měsíců poté, co čečenský povstalecký vůdce Doku Umarov vyzval k novým útokům proti civilním cílům v Rusku včetně dějiště her v Soči.

Ve Volgogradu útoky podle stanice Echo Moskvy vyvolaly u mnoha lidí obavy z používání veřejné dopravy.

Volgograd - dříve známý jako Stalingrad - se ovšem stal cílem pumového útoku od letošního října už potřetí. To může podle analytiků naznačovat, že ozbrojenci chtějí tímto způsobem ukázat, jak daleko dosáhnou mimo hranice své neklidné oblasti.