SabreSlash se koná každý rok s cílem propagovat umění šermu šavlí v jeho různých historických podobách. Pořádají ji Klub vojenské šavle Barbasetti Military Sabre a Škola historického šermu Ars Dimicatoria. Letošního setkání se zúčastní polský olympionik v šermu šavlí Wojciech Zablocki. Ten spolu s Olbrychským v sobotu v 10:00 setkání na náměstí Svobody v Bubenči zahájí.

Po dopoledním workshopu polské šavle se program přesune do kina Mat, kde bude výstava historických šavlí a Jakub Zeman povede workshop testovacích seků ostrou šavlí. Ve dvou částech se pak bude promítat historický velkofilm Potopa. Jeho protagonista Daniel Olbrychski hrál a šermoval také ve filmech Pan Wolodyjowski (1968) a Ohněm a mečem (1998) natočených podle románů Henryka Sienkiewicze.

V neděli se v Bubenči uskuteční workshop italské vojenské šavle pod vedením Michaela Kňažka, zájemci by měli mít kompletní výstroj, tedy masku, vestu, rukavice, chrániče i šavli.

Třiasedmdesátiletý Olbrychski se od dětství věnoval vedle šermu také atletice a jezdil na koni. Svou fyzickou kondici a sportovní dovednosti pak mnohokrát uplatnil před filmovou kamerou. Kdyby nezvítězila láska k herectví, čekala by Olbrychského asi dráha profesionálního sportovce.

Před kamerou debutoval v prvním ročníku vysoké školy, když v roce 1964 ztvárnil hlavní roli partyzána ve válečné baladě Raněný v lese. O rok později ho Andrzej Wajda vybral do hlavní role v historickém dramatu Popely. Setkání s Wajdou mělo pro Olbrychského klíčový význam, Wajda svého dvorního herce obsadil do 13 hlavních a řady vedlejších rolí.

Olbrychski se stal ideálním představitelem nekompromisních romantických hrdinů. Díky spolupráci s Wajdou se prosadil i v zahraničí, především ve Francii. Stal se jedním z mála herců z komunistické části Evropy, kteří získali postavení filmové hvězdy a byli přijímáni i na Západě. Olbrychski často natáčel za hranicemi, pracoval například s Volkerem Schlöndorffem (Plechový bubínek), s Claude Lelouchem (Jeden a ti druzí) nebo s Philipem Kaufmanem (Nesnesitelná lehkost bytí).

Herec se stal živou legendou polského filmu. Přes dvě desítky let byl nejpopulárnějším polským hercem, než ho vystřídal Boguslaw Linda. Olbrychski získal řadu festivalových cen, v roce 2007 převzal na Febiofestu cenu Kristián za přínos českému filmovému publiku.