Benzin dražší o 20 korun, teplo o 30 %? Co může přinést nová iniciativa evropské komise
Velkou vlnu zdražování by mohl způsobit návrh Evropské komise na snížení emisí skleníkových plynů v EU o 90 % do roku 2040. Shodují se na tom odborníci, ekonomové i politici. Cena tepla z kotlů na uhlí by prý mohla vzrůst až o třetinu. Zdražení by se ale týkalo i pohonných hmot nebo plynu.
Návrh, který by ještě zpřísnil závazky Zelené dohody, která počítá se snížením emisí do roku 2050, představila komise v tomto týdnu. 90% snížení se má podle něj vztahovat k roku 1990. To by podle analytiků vytvořilo tlak na další zdražování emisních povolenek.
„Takto extrémně ambiciózní plán, jenž nemá obdobu nikde na světě, by si zřejmě vynutil například ještě vyšší cenu emisních povolenek pro domácnosti, než s jakou se nyní od roku 2027 v průměru počítá. Tedy cena povolenky by se musela pohybovat ještě před rokem 2030 nad úrovní 200 až 250 eur,“ napsal Blesku hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.
„To ovšem například znamená zdražení pohonných hmot v ČR už o více než 20 korun na litr. Výrazněji, než se dosud míní, by zdražovalo pochopitelně i vytápění domů a bytů,“ dodal s tím, že tak výrazné a drahé opatření ani nepovede ke stanovenému cíli - omezování emisí.
„Podíl EU na globálních emisích je nyní již tak nízký (blíží se úrovni pěti procent), že jejich dalším snížením, jakkoli nákladným, se z hlediska celosvětového procesu klimatických změn vlastně nic nezmění,“ uzavřel. Navíc podle Kovandy hrozí odliv výroby a s ní spojené zaměstnanosti a prosperity do Spojených států a komunistické Číny.
Právě vytápění bude v případě, že návrh projde, nejvíce zasaženo zdražováním podle analytika XTB Pavla Peterky. „Nárůst ceny vytápění dle současných expertních odhadů bude činit zhruba 30 procent. U plynu pak necelých deset procent,“ popsal.
Jako velmi ambiciózní a opravdu rychlý hodnotí navržený cíl také analytik Capitalinked.com Radim Dohnal. Upozornil, že od roku 1990 zatím v EU poklesly emise skleníkových plynů o 37 procent. „To je opravdu nemožné,“ zhodnotil plán dostat se za 15 let na 90 %. Přišel ale i s vlastním alternativním návrhem. „Je třeba zavést uhlíkovou daň na dovozy z Asie,“ uvedl Dohnal.
Ambiciozní jsou plány i podle ministerstva průmyslu a obchodu (MPO). „Dané cíle jsou pro Česko reálné pouze v případě, že nepolevíme v intenzivní práci na technologické modernizaci naší země a realizaci nutných investic nejen v oblasti energetiky,“ sdělilo Blesku ministerstvo.
„U všech opatření, která děláme, je nutné dbát na to, aby měla co nejnižší dopad na sociálně a ekonomicky ohrožené skupiny obyvatel. Proto jsme jako Česko jedním z iniciátorů změny systému emisních povolenek. Aktuálně máme skupinu 15 států, včetně například Německa, která chce změnu systému – především pak cenovou stabilitu. Je ale nutné si uvědomit, že všude na světě funguje obdobný systém – tedy že ten, kdo škodí, tak platí. Včetně Číny či Ameriky. Evropský systém ale potřebuje systémovou změnu a více předvídatelnosti,“ dodal rezort.
Podle místopředsedy Poslanecké sněmovny Karla Havlíčka (ANO) dává komise firmám tímto krokem najevo, že ji nezajímají a nechá je tak klidně odejít z Evropské unie. „Vláda se musí tvrdě vymezit, a pokud na tom bude komise trvat, pak musí všichni europoslanci na chystané schůzi o důvěře Ursule von der Leyenové hlasovat pro nedůvěru a tím i konec této komise,“ řekl Blesku.
Stejně podle něj bude postupovat, i pokud se hnutí ANO dostane do vlády. „Naše vláda i Patrioti budou striktně proti těmto nesmyslným cílům, které ničí ekonomiku a zvyšují chudobu,“ dodal Havlíček.
Proti se postavil ale i český eurokomisař a bývalý ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). „Boj s vysokými cenami energií musí být nadále jedním z našich klíčových cílů,“ řekl podle deníku Der Spiegel.
Vstup do EU byl tragickým omylem nejen Čechů. V Evropě fungovalo EHS, EU v čele s magorama typu Timrmanc, Lejnová apod. vše pouze ničí. Zcela záměrně chtějí nechat půlku Evropy zmrznout, a druhou polovinu vyhladovět. A celou uchodit k smrti. Už je načase, aby si normální lidi řekli - konec, šmytec, vracíme se do normálního světa, k přirozenému vývoji, ke zdravému rozumu, zkrátka k normálnímu životu bez nesmyslných zákazů, nařízení, a dalších nesmyslů. Až vysoce "inteligentním" představitelům EU a jejich kývačům dojde, že chod planety Země řídí fyzikální zákony a čas, a nikoli oni, bude už pro její obyvatelé pozdě.