"Svůj vstup do umění jsem začal v divadle GAG Borise Hybnera. Měl jsem to štěstí být mu důvěrníkem, kamarádem, ale i hromosvodem i rohožkou. Vše co o divadle vím, a pro co ho miluji, jsem se naučil od něj. Amerikánka je moji druhou činoherní režií a produkcí. V roce 2015 jsem v divadle La Fabrika uvedl hru Matthewa Lombarda Lety peklem," uvedl Tauš.

Amerikánka je inspirována skutečným osudem dívky, se kterou se Tauš seznámil v čase, kdy žil na ulici. Hodně času s nimi prožila také scenáristka Evita Naušová, která jejich zaznamenané rozhovory přepsala do formy monologu. Ten se stal základem pro práci na filmovém scénáři, s nímž jako první čeští autoři vyhráli v roce 2014 v Cannes Krzysztof Kieslowski ScriptEast Award pro nejlepší nerealizovaný východoevropský scénář. Později se Tauš k monologu vrátil a oslovil Davida Jařaba, který text přeformuloval a upravil do podoby jevištního dialogu.

Hra je o jedné osobě Emě Černé, kterou ztvární dvě herečky Tereza Voříšková a Eliška Křenková. "Emma Černá je velmi osobitá, statečná, pozitivní žena. Nezničitelná. Pere se s životem a každý neúspěch jí udělá ještě silnější. Mám se od tohoto charakteru co učit," podotkla Voříšková.

Také podle Křenkové je v příběhu Emy hodně míst, která se jí silně dotýkají nebo v ní rezonují. "Myslím, že divák si může vzít opravdu hodně. V první řadě to, jak to tady taky fungovalo za komunismu nebo že je dobré neházet flintu do žita," řekla.

Rok po zářijovém uvedení Amerikánky na Jatkách78 plánují tvůrci divadelní hru zaznamenat ve 3D formátu a uvést v kinech. Na podzim roku 2019 začnou připravovat film a minisérii, paralelně s filmem bude vznikat kniha.