Elektrárna, jejíž výkon je 0,75 megawattu, byla postavena na labském Hučavém jezu, podle kterého dostala i jméno. Tři Francisovy turbíny byly osazeny v roce 1911, elektřinu do sítě začaly dodávat na začátku roku 1912. Ve 20. letech minulého století prošla soustrojí a ostatní technologická zařízení rekonstrukcí, která významně zvýšila výkon elektrárny na současnou úroveň.
Aktuální generální oprava se týká zejména dvou turbín TG2 a TG3. "Čeká je kompletní oprava soustrojí, převinutí generátorů a doplnění regulačních prvků regulátoru tak, aby byla nově možná plná automatizace systému řízení turbín," uvedla Beránková. Turbína TG1 bude po rekonstrukci podle rozhodnutí památkářů i v budoucnu provozována původním způsobem.
Před šesti lety elektrárna dostala novou fasádu, která je jako z doby jejího otevření na začátku 20. století. S nalezením původní bílo-šedé fasády doplněné cihlovým režným zdivem stavbařům pomáhali památkáři. Elektrárna dostala také novou střechu a opraveno bylo i její slavnostní osvětlení. Opravy tehdy přišly téměř na 20 milionů korun.
Po dobu rekonstrukce turbín je malá vodní elektrárna pro návštěvníky uzavřena. V objektu je také Informační centrum obnovitelných zdrojů, které funguje bez omezení. Informační centrum ČEZ v elektrárně otevřel v roce 2008 a od té doby jej navštívilo 130.000 lidí.