"Festival Opera v roce 2013 oslavil dvacet let od svého vzniku. Udržel se především proto, že na něm finančně zásadně neprofituje ani Národní divadlo, které dává své operní domy k dispozici za nekomerčních podmínek, a už vůbec ne mimopražská divadla, kterým se dostane jen úhrady části nákladů na festivalové představení," uvedla ředitelka festivalu Lenka Šaldová.

Letos se představení budou hrát na scénách Národního divadla, v La Fabrice, v Divadle Komedie, v Divadle Hybernia a v Českém muzeu hudby, doprovodné programy se uskuteční též v Divadle Na Prádle a v kině Aero. V roce 2015 získává festival mezinárodní charakter - zúčastní se ho všechny tři stálé operní soubory ze Slovenska: Slovenské národné divadlo z Bratislavy, Štátna opera Banská Bystrica a Štátne divadlo Košice.

Na programu jsou italské a ruské operní hity (Pucciniho Tosca a Bohéma, Mascagniho Sedlák kavalír, Čajkovského Evžen Oněgin) i díla, která má současné pražské publikum příležitost vidět vůbec poprvé. Například olomoucká inscenace Ullmannova Pádu Antikrista bude prvním scénickým uvedením v Česku.

Festival podle pořadatelů odráží nástup mladší a nejmladší generace režisérů (Jiří Heřman, Linda Keprtová, Tomáš Pilař, Tomáš Hanzlík, Rocc, Tomáš Studený, SKUTR), za dirigentský pult se opět postaví šéfové, šéfdirigenti či dlouholeté opory jednotlivých souborů (Mario De Rose, Miloslav Oswald, Martin Doubravský či Petr Šumník). Výjimečné festivalové výkony budou opět oceněny Libuškami - čestnými cenami festivalu. Více informací k programu se nachází na www.festival-opera.cz.

Čestnou cenu kritiků za nejlepší inscenaci 11. ročníku festivalu hudebního divadla Opera 2013 před dvěma lety získala opera Julese Masseneta Don Quichotte v provedení Divadla F. X. Šaldy Liberec. Cenu zvanou Libuška dále obdržela Jana Šrejma Kačírková za mimořádnou interpretaci role Gildy ve Verdiho díle Rigoletto, které také získalo ocenění diváků za nejlepší inscenaci festivalu. Cenu ředitelky festivalu získal olomoucký soubor Ensemble Damian v čele s Tomášem Hanzlíkem za inscenaci opery Voda a vzduch.