"Všechny mají vysokou uměleckou hodnotu, odvážný přístup k tématu a byly natočeny bez kompromisů, s velmi malou nebo žádnou podporou. Jde tedy o tvůrce, kteří dělají filmy navzdory nepříznivým podmínkám a nedostatečným financím," řekla ČTK mluvčí přehlídky Klára Skřenková. Připomněla, že klíčovými tématy prvních dvou ročníků byly ženy a děti, letos to byl "jiný pohled", který publiku nabídl unikátní záběry z Íránu.

Festival íránských filmů má čtyři sekce: Soutěž celovečerních hraných filmů, Dokumentární soutěž, Krátké filmy a snímky uvedené mimo soutěž. O prestižní Cenu poroty, ve které zasedne čtveřice respektovaných osobností z různých uměleckých prostředí, se utká sedm celovečerních hraných filmů. V soutěži bude udělena také Cena diváků. O hlavní cenu za nejlepší dokument se bude ucházet šest titulů.

Nesoutěžní sekce Krátký film nabídne šest snímků promítnutých v jednom bloku. Tři hrané snímky budou uvedeny v mimosoutěžní sekci, reprezentující nejnovější trendy dynamicky se vyvíjející íránské kinematografie. Všechny projekce doplní české a anglické titulky.

Tradiční součástí Festivalu íránských filmů je doprovodný program, který ve čtvrtek 8. ledna ozdobí speciální večer v pražském kině Royal (dříve Bio Illusion) nazvaný Hudba & Film. Na programu bude "live" koncert íránských hudebníků s následnou projekcí filmového překvapení.

Bližší o přehlídce získají zájemci na internetové adrese www.iranianfilmfestival.cz.