V roce 1964 skladatel John Cage a choreograf Merce Cunningham navštívili Československo a i přes tehdejší politickou situaci zde uskutečnili svá avantgardní představení. Národní divadlo moravskoslezské ve spolupráci s Národním divadlem v Praze a Ostravským centrem nové hudby tuto událost připomíná koncertem umělců, kteří byli této události přítomni nebo svou uměleckou činností navazují na tvorbu Johna Cage a Merce Cunninghama.
Skupina Merce Cunningham Dance Company v rámci svého turné v roce 1964 přijela do Československa, 22. září vystoupila v Praze a 24. září v Ostravě. Vystoupení amerického souboru, ve kterém působili také Cage a výtvarník Robert Rauschenberg, se muselo uskutečnit v téměř konspiračních podmínkách. Pro mnoho umělců z tehdejšího Československa, zvláště hudebníků, tanečníků a skladatelů, mělo ale klíčový a iniciační význam.
V pražském vystoupení má třeba svůj počátek úzká spolupráce skladatele a dirigenta Petra Kotíka s Johnem Cagem, která pokračovala až do Cageova úmrtí v roce 1992. Před 50 lety tato vystoupení znamenala pro československé umělce první živé setkání s nejnovějšími proudy soudobého performativního umění. Proto se zrodil nápad na připomínku této události.
Pod projektem s názvem Pocta Cunninghamovi jsou podepsáni vedle Petra Kotíka dramaturg Jiří Nekvasil a choreograf a tanečník Daniel Squire, Cunninghamův spolupracovník. Spolu s Nicole Morelovou a členy baletu Národního divadla moravskoslezského také v představení sám tančí. Hudbu Johna Cage, Christiana Wolffa a Toši Ičijanagiho nastudoval s Ostravskou bandou Petr Kotík.
Vedle Pocty Cunninghamovi představí Ostrava v Praze také baletní večer Návraty domů, který tvoří tři skladby českých hudebních skladatelů ve zpracování tří současných choreografů. Návštěvníci se mohou těšit na čechovovskou variaci Ludmily Ulické Ruská zavařenina v režii Ivana Rajmonta nebo na divadelní zpracování novely Venedikta Jerofejeva Moskva - Petušky.
hrm mal