Dívka se snaží zapadnout - doma i ve škole, kde si z ní spolužáci utahují, protože neumí pořádně číst. Je odhodlána situaci změnit a získá k tomu pomoc svého dobrosrdečného nového tatínka. Během nocí se snaží podrobně prostudovat svoji první knihu, Hrobníkovu příručku, kterou si tajně odnesla z pohřbu svého bratra.

Liesel se také spřátelí s novým hostem, židovským uprchlíkem Maxem (Ben Schnetzer), kterého rodina před nacisty skrývá ve sklepě. Dobu plnou utrpení a strádání všichni společně překonávají pomocí knih, které si nejen pro sebe Liesel tajně půjčuje v knihovně místního starosty. A postupně se naučí vážit si nejen síly slov, ale i moci nad nimi.

Protiválečné drama Zlodějka knih natočil režisér Brian Percival s hudbou Johna Williamse. Odehrává se v Německu v letech 1938 až 1945. Popisuje i to, jak válku prožívali obyčejní lidé a jak bylo někdy těžké neztratit právě lidskost.

"Byla to doba extrémního nebezpečí a zla. Já jsem byl inspirován skutky laskavosti v těchto velmi temných časech," uvedl o příběhu Markus Zusak. Právě o tom podle něj tento snímek je - o hledání krásy i za těch nejhorších podmínek. "Jedním z ústředních témat je, že Hitler ničí lidi svými slovy, zatímco Liesel tato slova krade zpět a píše s nimi svůj vlastní příběh," dodal autor v distribučních materiálech. Na filmovém portálu imdb.com nasbíral tento snímek hodnocení 76 procent.