"Pokud projekt bude přijat a následně bude financován z evropských fondů, tak my ty peníze zpátky vrátíme poskytovateli úvěru. Nebude to použito na nic jiného," uvedla hejtmanka. Přijetím úvěru tak podle ní kraj nebude navyšovat své zadlužení, protože peníze budou po proplacení dotací vráceny. Záměr koalice ANO a ČSSD podporovaná komunisty probrala s opozicí, která s ním podle hejtmanky souhlasí.

Bankovní úvěr má být určen na projekty plánované v následujících dvou letech v dopravě, životním prostředí, sociálních službách, zdravotnictví, kultuře a regionálním rozvoji. Do veřejné soutěže na získání úvěru se přihlásily čtyři banky, rada kraje doporučuje zastupitelům schválit smlouvu s Českou spořitelnou.

Na projekty chystané v letech 2019 až 2021 by si kraj potřeboval půjčit 2,2 miliardy korun. Letos by potřeboval čerpat 1,37 miliardy, příští rok 0,56 miliardy a zbytek v roce 2021. "Ukáže-li se, že bude třeba čerpat více finančních prostředků, bude možné využít stávající veřejnou soutěž a jednat o uzavření smlouvy s dalšími účastníky soutěže anebo můžeme vyhlásit novou soutěž za získání úvěru podobného charakteru," uvedl hejtmančin náměstek pro finance Gabriel Kovács (ANO).

Kraj čerpá úvěry na dlouhodobé investiční účely od roku 2008. První úvěr ve výši čtyř miliard korun si vzal za hejtmana Petra Bendla (ODS). Čerpal se v letech 2008 až 2012, tedy již za krajské vlády ČSSD. Tyto prostředky mířily zejména do zdravotnictví. V roce 2008 kraj převzal úlohu ručitele za úvěry oblastních nemocnic za 1,8 miliardy korun. Za staré závazky nyní hejtmanství zbývá doplatit kolem 2,1 miliardy Kč.