Mezi podnikatelkami ze středních firem, které mají roční obrat od 30 do 80 milionů korun, se prosadila Stanislava Heritesová Weigelová ze společnosti Westrans Děčín. První příčku v kategorii malých firem s obratem deset až 30 milionů Kč obsadila Květoslava Havlínová z firmy Virteco.

Společnost U&Sluno poskytuje informační technologie a poradenské služby pro obchod, logistiku a distribuci. Westrans Děčín podniká v mezinárodním a vnitrostátním zasilatelství, mezinárodní obchodu, logistice a službách v přepravě zásilek zejména v mezinárodním obchodě. Virteco prodává dárky a kreativní hračky.

Na základě hodnocení odborného garanta projektu, kterým je CRIF - Czech Credit Bureau, vybírala porota ze 17.887 společností vlastněných ženami. Do semifinále doporučila 720 podnikatelek s ročním obratem od deseti milionů korun. Do finále se přihlásilo celkem 103 finalistek. V kategorii malá společnost se letos kvalifikovalo 67 finalistek, v kategorii střední společnost 22 finalistek a v kategorii velká firma postoupilo 14 finalistek.

Doménou českých podnikatelek jsou především obchod a služby, kde působí 63 procent finalistek. Výrobě se věnuje 18 procent podnikatelek, 11 procent podniká ve zdravotnických službách, šest procent v dopravě či logistice a pět procent v cestovním ruchu. Slabinu vidí podnikatelky v nejistotě, co bude s firmami za pět let, uvedla zakladatelka projektu Helena Kohoutová.

V ČR je registrováno 451.000 živnostnic a 58.000 obchodních společností výhradně ve vlastnictví žen. V Praze má sídlo téměř polovina těchto obchodních společností, bydlí zde ale jen pětina živnostnic. Zajímavostí je, že v posledních pěti letech vzniklo 42 procent obchodních společností ve vlastnictví žen, avšak podnikání zahájilo jen 23 procent živnostnic. Ženy tím čím dál více dokazují, že umí být v podnikání nejen solitéry, ale jsou schopné řídit i obchodní společnosti, uvedl místopředseda představenstva CRIF Czech Credit Bureau Pavel Finger.