Postsovětskou republiku už druhým rokem sužuje krvavý konflikt s proruskými separatisty v oblasti Donbasu na východě země i hluboká hospodářská krize, provázená devalvací měny a propadem hrubého domácího produktu.

Mnohým se ale zdá, že to nejhorší už má Ukrajina za sebou a někteří jsou ochotni i podstoupit určitá rizika. V zemi, která má asi 45 milionů obyvatel a sousedí s Evropskou unií proto pozorně sledují investiční příležitosti.

"Tento rok začnu investovat," řekl novinářům během "ukrajinské snídaně" na okraj zasedání v Davosu podnikatel Oleksandr Jaroslavskyj. Dřív byl majitelem banky UkrSib, kterou koupila největší francouzská banka BNP Paribas, a fotbalového klubu Metallist Charkov.

Tento trend potvrzuje i další Ukrajinec, který si přál zůstat v anonymitě, ale patří mezi pětici největších boháčů v zemi. A podle dobře informovaného ukrajinského zdroje americký miliardář George Soros, který loni na jaře hovořil o záměru investovat do ukrajinské ekonomiky miliardu dolarů, prý v zemi právě zkoumá nové investiční příležitosti.

"Západní investoři Ukrajinu bedlivě sledují. Myslí si, že už se dotkla dna a může se od něj odrazit," řekl Andy Hunder, který vede americkou obchodní komoru v Kyjevě. "Nastal ten správný čas pro investory, kteří jsou ochotni riskovat," dodal.

Příští měsíc se na ukrajinském trhu objeví alternativní taxislužba Uber, což může posloužit jako příklad nových možností.

Zatímco potenciál Ukrajiny, která má kvalifikovanou pracovní sílu a bohaté zdroje včetně legendární, mimořádně úrodné černozemě, je nesporný, významnou překážkou v rozvoji této bývalé sovětské republiky zůstává korupce. Na žebříčku vnímání korupce organizace Transparency International Ukrajina v roce 2014 skončila na 142. místě ze 175 států.

"Tato vláda udělala na Ukrajině více reforem než všechny předchozí. Přesto ale máme skutečný a dosud nevyřešený problém: korupci. Pokud tento problém nezvládnete, mezinárodní společenství vás neuzná," zhodnotil situaci bývalý předseda Evropské komise José Manuel Barroso.

Dva roky po svržení proruského prezidenta Viktora Janukovyče a příchodu prozápadní vlády k moci, která slíbila vykořenit úplatkářství, tato pohroma zemi dál sužuje.

Ukrajinští ministři financí a hospodářství Natalija Jaresková a Aivaras Abromavicus na konferenci hájili úspěchy nového režimu, který - po mnoha váháních - loni konečně zřídil protikorupční orgány požadované Evropskou unií, zrušil výnosná privilegia v energetice a zahájil reformu veřejných zakázek.

"V roce 2015 byl položen základní kámen v boji proti korupci," potvrzuje Hunder a dodává, že teď jde o to, aby se proces dal skutečně do pohybu a korupčníci byli potrestáni. Až dosud nebyl odsouzen žádný vysoký představitel režimu, ať už minulého či současného. Zpožďuje se přitom reforma zkorumpovaného soudnictví. "Bez nezávislých a spravedlivých soudů s korupcí nikdy neskoncujeme," souhlasí Jaresková. Investory vybídla, aby byli trpěliví.

"Jestli se opravdu začne za korupci trestat během šesti měsíců, bude to velice pozitivní signál," zdůraznil Hunder z americké obchodní komory a odhadl, že v příštích třech letech by investice mohly dosáhnout řádu miliard dolarů. A to díky privatizaci ukrajinských státních podniků, mezi nimiž zmínil chemičku OPZ v Oděse, jednu z největších v zemi.