KOMA za více než 20 let existence postavila stovky modulárních staveb po celém světě. "Nápady a technologie firmy jsou jedinečné. Není divu, že rychlá práce a výstavba bez zatěžování životního prostředí slaví úspěch nejen u nás, ale také po celém světě,“ uvedl za porotu Petr Janda. Firma s asi 200 zaměstnanci měla loni obrat 605 milionů korun.

Milan Žabčík připravuje masné a uzenářské výrobky tradičním způsobem, bez konzervantů a s vysokým podílem masa. "Tato cesta se ukázala být správná, zákazníci si k mým výrobkům cestu našli," uvedl. Žabčík má nyní pět vlastních prodejen, účastní se různých prodejních trhů a zásobuje také hotely, restaurace, domovy důchodců a prodejny smíšeného zboží.

"Líbí se mi, že se dokázal prosadit ve vysoce konkurenčním prostředí poctivým tradičním řemeslem a vynikajícími domácími produkty," ocenil za porotu Jakub Šimunič.

Titul odpovědná firma roku letos získala slušovická společnost Oxalis, která se věnuje výrobě a distribuci sypaných čajů a výběrové kávy. Porotu zaujal její přístup k zaměstnancům, okolí i životnímu prostředí. Oxalis podporuje znevýhodněné obyvatele i projekty neziskových organizací.

Ve Zlínském kraji se letos o titul firmy a živnostníka roku ucházelo celkem 491 zájemců z nejrůznějších oborů. V celé České republice se přihlásilo více než 6600 firem a živnostníků. Slavnostní vyhlášení celostátních vítězů, kteří vzejdou z premiantů krajských kol, se koná 9. prosince v Praze.