Primátor Tomáš Hudeček (TOP 09) argumenty BogBoardu odmítl. Hrozby arbitráže se neobává.

BigBoard si stěžoval prostřednictvím SPVR, jehož vznik inicioval. Svaz vede proti magistrátu již několik týdnů kampaň, kdy napadá smlouvy Prahy s JCDecaux a právě nové stavební předpisy. "Učinili jsme podání na ministerstvo pro místní rozvoj, ministerstvo vnitra a antimonopolní úřad. Požadujeme zrušení pražských stavebních předpisů," řekl advokát Marek Nespala. Pokud se tak nestane, je firma připravena zvolit cestu arbitráže. Na předpisy si stěžovalo všech devět členů SPVR. Jejich další případné právní kroky nechtěli zástupci svazu komentovat.

Výše škody, kterou mají předpisy BigBoardu údajně způsobit, vycházejí podle advokáta z porovnání odhadu vývoje na trhu a dosavadních výnosů. Podle Nespaly předpisy brání volnému podnikání a zvýhodňují pouze jednu společnost, a to JCDecaux, která provozuje reklamu v centru města - ta má pronajaty od města plochy a další nebudou moci vznikat. Podle SPVR se tak ostatní firmy nedostanou na trh.

"Naplňujeme novelu stavebního zákona, podle níž musíme aktualizovat vyhlášku, která slouží rozvoji města," uvedl primátor. "Nový stavební předpis v horizontu deseti let městu ušetří desítky milionů korun. Nehledě na to jsem přesvědčen, že billboardy do města nepatří," doplnil.

Společnosti sdružené v SPVR již minulý týden přelepily volební billboardy TOP 09 s primátorem Hudečkem bílým papírem. Podle nich postavila Hudečkova TOP 09 v Praze reklamní kostky větší než šest metrů a navíc porušuje zákon. Podle předsedy představenstva holdingu BigBoard Praha Richarda Fuxy nemají například stavební povolení, posudek statika ani povolení odboru dopravy. Hudeček výtky minulý týden odmítl.

Svaz vznikl rozkolem uvnitř Asociace venkovní reklamy (AVR). Iniciátorem jejího vzniku byla právě firma BigBoard a v současné chvíli má devět členů. Valná hromada AVR většinově schválila usnesení o svém rozpuštění, uvedli zástupci SPVR s tím, že se původní členové AVR neshodli právě nad postojem k pražským stavebním předpisům.

V Praze se v posledních týdnech také objevily desítky billboardů s nápisem "Pražane, i ty přicházíš o peníze" a odkazem na web www.okradenapraha.cz. Ty upozorňují na údajně nevýhodné smlouvy týkající se reklamy, které Praha v 90. letech uzavřela se společností JCDecaux. Za iniciativou stojí firma BigBoard, která uvedla, že nové stavební předpisy francouzskou firmu zvýhodňují a zajišťují jí exkluzivitu.