Nový blok, který využívá především spalování hnědého uhlí, ale zároveň zahrnuje i využití obnovitelných zdrojů (biomasy), byl ve zkušebním provozu už od loňského srpna. Kromě toho splňuje nové emisní předpisy Evropské unie, které budou platné od roku 2016. "Elektrárna bude nyní schopná dodávat více elektřina na lokální, regionální i národní úrovni," uvedla mluvčí Čapková. Stoupne také množství dodávaného tepla, které umožní připojení nových zákazníků do distribuční tepelné soustavy v Kladně.
"Ačkoliv byl Alpiq v situaci, kdy potřeboval snížit investice a uvažoval o prodeji kladenské elektrárny, nakonec k tomu nedošlo. A nyní už mohu říci, že elektrárnu už není potřeba prodat a budeme ji nadále provozovat," uvedla generální ředitelka společnosti Alpiq Jasmine Staiblin.
Na výstavbě pracovalo v Kladně po dobu čtyř let asi 5000 lidí. Při přípravách na stavbu muselo být odvezeno zhruba 37.500 tun materiálu. Zařízení s názvem K7 nahradí nyní provozovaný zdroj K3, který od ledna 2016 přestane splňovat emisní limity a bude muset být odstaven. Je založeno na 490 pilotách, při jeho stavbě bylo použito například 65.000 tun betonové konstrukce a 5000 tun ocelové konstrukce. Nový kotel s kapacitou 135 megawattů prý bude k životnímu prostředí šetrnější.
Alpiq Generation (CZ) je součástí švýcarského energetického holdingu Alpiq Group. V Kladně provozuje kogenerační zdroj (s výkonem 515 megawattů) na výrobu elektřiny a tepla a provozuje také elektrárnu ve Zlíně (výkon 66 megawattů). Společnost patří mezi největší nezávislé výrobce tepelné a elektrické energie v ČR, kde zaměstnává kolem 400 lidí.