"Mírný pokles návštěvnosti přičítáme nepřízni počasí, zejména v měsíci květnu, a také všeobecnému mírnému poklesu zájmu o technické a kulturní památky," uvedl Maralík. I když na elektrárnu Dlouhé Stráně loni přijelo o 3,6 procenta návštěvníků méně než v roce 2012, tak je stále nejnavštěvovanějším objektem Skupiny ČEZ.

Exkurze jsou v přečerpávací elektrárně Dlouhé Stráně organizovány od roku 1998 a celkem si vodní dílo prohlédlo více než 800.000 lidí. Vodní elektrárna Dlouhé Stráně podle Maralíka pomáhá přitáhnout turisty do regionu, který je na turistickém ruchu značně závislý.

Návštěvnost elektrárny Dlouhé Stráně zvýšila lanovka, která byla u lyžařských svahů v Koutech nad Desnou zprovozněna v zimě 2010. Cílová stanice lanovky je od horní nádrže vzdálená asi čtyři kilometry. Loni bylo pod korunou hráze horní nádrže zprovozněno informační středisko a od horní stanice lanovky vede nová naučná stezka. Před vstupem do kaverny bylo instalováno oběžné kolo o průměru 4,5 metru, které v elektrárně vyrábělo elektrickou energii 16 let.

Elektrárna Dlouhé Stráně, jejíž nádrž je vybudována v útrobách kopce, slouží jako obrovský akumulátor elektrické energie. V energetické soustavě mají Dlouhé Stráně funkci jak při využití přebytku energie, která se používá pro přečerpání vody z dolní do horní nádrže, tak v období nedostatku energie, kdy elektrárna elektřinu naopak vyrábí a prodává za vyšší cenu.

Přečerpávací elektrárna Dlouhé Stráně loni zvýšila produkci elektrické energie z 428.000 megawatthodin v roce 2012 na rekordních 480.000 megawatthodin. Díky výkyvům v dodávkách elektrické energie z obnovitelných zdrojů do tuzemské energetické soustavy se zvýšilo využití elektrárny, podotkl Maralík.

Přečerpávací elektrárny patří k nejsložitějším vodním dílům sloužícím k energetickým účelům. Elektrárna Dlouhé Stráně je zřejmě nejznámějším zařízením tohoto druhu v ČR. Stavba byla uvedena do provozu 20. června 1996. Zařízení zvítězilo v prvním ročníku ankety sedm divů Olomouckého kraje, kterou uspořádalo hejtmanství.