Nečekaná smrt populárního spisovatele! Zemřel Simon Mawer (†76), autor Skleněného pokoje
Ve věku 76 let zemřel britský spisovatel Simon Mawer, autor románů Skleněný pokoj či Pražské jaro. Mawer zemřel nečekaně ve středu 12. února, napsal web The Bookseller s odvoláním na nakladatelství Abacus, které Mawerovo dílo dlouhodobě vydávalo.
„Byl to skvělý společník - vřelý, vtipný a měl nesmírné znalosti o široké škále témat. Není mnoho spisovatelů, kteří vás přesvědčivě dokážou přenést od Malty 16. století až k ruské invazi do Prahy,“ uvedl Richard Beswick, ředitel nakladatelství Abacus, které Mawerovy knihy vydávalo 25 let.
Mawerovým nejslavnějším románem je podle nakladatele Skleněný pokoj, který vypráví o o židovsko-křesťanském manželském páru v předválečném Československu a je inspirován osudy známé brněnské vily Tugendhat. V roce 2009 se román dostal mezi finalisty Man Bookerovy (nyní Bookerovy) ceny, která je nejprestižnějším oceněním v anglofonní literatuře.
V románu Pražské jaro z roku 2018 Mawer mapuje optimismus roku 1968 v tehdejším Československu i jeho náhlý konec po invazi armád Sovětského svazu a dalších členů takzvané Varšavské smlouvy očima trojice Britů, kteří se v bouřlivém období ocitají v Praze.
„Simon byl velmi mladistvý a energický sedmdesátník, který v sobě měl ještě spoustu knih a stále měl světu co říct. (...) Ztratili jsme výjimečného spisovatele a člověka,“ prohlásil Beswick.
Mawerův otec byl důstojníkem britského Královského letectva (RAF) a jeho povolání rodinu zavedlo do různých zemí po celém světě. Mawer tak čerpal literární inspiraci z mnoha míst, kde žil. Rodina pobývala například na Kypru, kde je zasazen Mawerův román Swimming to Ithaca (Plavání na Ithacu), nebo na Maltě.
Mawer vystudoval biologii na Oxfordské univerzitě a později se stal učitelem biologie v Římě, kde strávil velkou část života. Jeho zájem o vědu a genetiku se promítl do řady jeho děl, včetně románu Mendelův trpaslík a jeho poslední knihy Ancestry (Rodokmen).
Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.