Ficův ministr Blanár zaútočil v Praze na Černochovou. Omlouvám se, vzkázal přes Blesk
Ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.) dnes v pražském Černínském paláci přijal šéfa slovenské diplomacie Juraje Blanára. Na jednání hovořili o aktuálním geopolitickém vývoji, konferenci v Mnichově, jednání v Rijádu a Paříži i o praktické spolupráci.. Blanár také zaútočil na ministryni obrany Janu Černochovou (ODS), když jako příklad zasahování do vnitřních záležitostí Slovenska jmenoval její údajné vyjádření k zákonu o slovenské televizi. Bylo podle něj za čárou.. Ministryně v reakci Blanára požádala, ať sdělí, kde výrok pronesla, nebo ať se omluví. To také Blanár při rozhovoru pro Blesk udělal.
Slovenský premiér Robert Fico na začátku února opět obvinil ČR z toho, že její politici a média zasahují do vnitřních záležitostí Slovenska. Premiér Petr Fiala (ODS) a Lipavský tehdy jeho tvrzení odmítli.
Blanár jako příklad uvedl údajné vyjádření Černochové v situaci, kdy nová vláda a parlament, které vzešly z loňských voleb na Slovensku, měnil zákon o slovenské televizi. „A paní Černochová to komentovala takovým způsobem, že jestli projde tento zákon o slovenské televizi, tak to bude vlastně propagandistický nástroj, parafrázuji, Roberta Fica pro dělání politiky na Slovensku,“ řekl Blanár. Bylo to podle něj za čárou. „My také nekomentujeme a nebudeme komentovat zákony, které přijímá České republika,“ dodal.
„Je velice neprofesionální a hloupé, pokud se nejvyšší představitel diplomacie, v tomto případě ministr zahraničí Slovenska, pustí do osočování kohokoli s odvoláním se na výrok, který daná osoba nikdy neřekla,“ uvedla v reakci pro ČTK Černochová. „Žádám proto pana ministra, ať sdělí, kde jsem výrok pronesla, nebo ať se omluví,“ dodala.
Omluva přes Blesk
Blanár odpoledne na slovenské ambasádě poskytl rozhovor Blesku. Podle svých slov si Černochovou poplatl s předsedkyní Poslanecké sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou (TOP 09) a za předchozí vyjádření se omluvil.
„Já se chci při této příležitosti, pane redaktore, omluvit paní ministryni obrany Černochové, protože jsem si spletl jméno. Když se mě dnes ptal jeden z vašich kolegů na tiskové konferenci, jestli bych mohl uvést nějaký příklad (vměšování českých politiků do dění na Slovensku, pozn. redakce), já jsem se tomu bránil, ale uvedl jsem příklad paní Markéty Pekarové, která komentovala změnu našeho zákona o Slovenské televizi. A proto se chci při této příležitosti omluvit paní ministryni obrany Černochové, protože jsem si popletl jména,“ uvedl Blanár pro Blesk.
Lipavský se na tiskové konferenci Černochové zastal. „Byla to ona, která nedávno pronesla výrok 'Slováci byli vždy nejlepší spojenci',“ řekl. Zmínil také obrannou spolupráci mezi oběma zeměmi.
Liavský s Blanárem řešili i ruskou agresi na Ukrajině. „Opravdu nechci spekulovat o nějakém vysílání vojáků nebo jednotek na Ukrajinu. Vůbec nevíme, jaké potenciální mírové uspořádání, jaké by byly garance jednotlivých aktérů. Takže jsem maximálně v tomto zdrženlivý a veřejně na toto téma nespekuluji,“ řekl dnes Lipavský.
„Náš postoj je úplně jasný. Slovensko nevyšle svá vojska na území Ukrajiny,“ uvedl Blanár. Následné kroky podle něj budou záležet na vývoji diskuse o míru a o garanci bezpečnostních záruk Ukrajině a dalším aktérům, což by podle ministra mohlo být zajištěno z úrovně Rady bezpečnosti OSN.
Rusko podle Lipavského vede proti Evropě různé sabotáže a informační válku, je nutné se tomu umět bránit. Ukrajina zároveň podle ministra potřebuje mít co nejlepší výchozí pozici, aby byla silná, dokázala se bránit, a proto je potřeba ji podporovat vojensky, politicky i humanitárně, míní.
Blanár poznamenal, že slovenská zahraniční politika je jasná, čitelná a suverénní. Konflikt na Ukrajině podle něj nemá vojenské řešení, měl by se řešit diplomaticky. Slovensko podle ministra podporuje jakékoli mírové iniciativy a mohlo by hostit přípravné jednání o míru, podotkl.
Příhraniční pomoc
V brzké době bude uzavřena dohoda o poskytování vzájemné rychlé zdravotní příhraniční pomoci, Slovensko už má podobnou s Rakouskem, uvedl v Praze slovenský ministr zahraničí Juraj Blanár. Dohoda se podle něj bude finalizovat ve čtvrtek během návštěvy slovenského ministra zdravotnictví v Praze.
„Velmi intenzivně jsem si vyslechl slovenskou pozici,“ řekl Lipavský s tím, že se bavili o geopolitice i spolupráci Česka a Slovenska. „Jsem rád, že jsme se v některých velmi konkrétních otázkách posunuli,“ dodal. Oba ministři prý budou dále pracovat na zlepšení vzájemných vztahů.
„Otevřeli jsme téma ilegální migrace, ve kterém mají Česko i Slovensko podobné konzistentní postoje,“ ozřejmil Blanár. Obě země podle něj musí společně reagovat na situaci po obnovení kontrol na německých hranicích. Lipavskému Blanár poděkoval za pomoc při obraně vzdušného prostoru Slovenska.
Lipavský s Blanárem v Praze hovořili i o aktuálním geopolitickém vývoji, konferenci v Mnichově, jednání v Rijádu a Paříži i o praktické spolupráci. Slovenský ministr také ozřejmil výměnu na tuzemském velvyslanectví. „Slovensko bude mít zhruba za měsíc či měsíc a půl nového velvyslance v Praze,“ oznámil Blanár. Poděkoval dosavadní velvyslankyni Brockové za upevňování vztahů.
Nový velvyslanec
„V současnosti proběhly všechny diplomatické kroky, které byly potřebné v této oblasti,“ řekl Blanár. Brocková se stala slovenskou velvyslankyní v Praze v říjnu 2023, do té doby byla státní tajemnicí na ministerstvu zahraničí. „Chci poděkovat naší ve„lvyslankyni za skvělou práci, kterou vykonává v České republice při upevňování našich vztahů,“ řekl Blanár.
Také Lipavský Brockové poděkoval, stejně jako českému velvyslanci v Bratislavě Rudolfu Jindrákovi. „Pracují na velmi intenzivních, výjimečných, speciálních vztazích mezi Českou a Slovenskou republikou. Odvádí tu nejnáročnější diplomatickou práci,“ poznamenal. Více se k otázce výměny velvyslance vyjadřovat nechtěl.
Česká vláda loni v březnu přerušila česko-slovenské mezivládní konzultace kvůli rozdílným názorům na klíčová témata zahraniční politiky. Podle Lipavského a Blanára však v brzké době začnou konzultace na úrovní rezortů zahraničí.
Na zámku Slavkov u Brna se 5. března sejdou prezidenti Česka, Slovenska a Rakouska v rámci Slavkovského formátu. Blanár ocenil jejich záměr upevnit vztahy a zchladit emoce. Slovensko chce podle ministra zároveň v květnu či červnu v Topolčiankách zorganizovat slovensko-české fórum se zastoupením na odborné úrovni
Blanár s Lipavským komentovali také dnešní rozhovory mezi Spojenými státy a Ruskem v saúdském Rijádu. „Pokud budeme dělat takové kroky, které nás učiní relevantními, tak se ta jednání bez nás neobejdou,“ řekl Lipavský. V zájmu Česka je podle něj posilovat vyjednávací pozici Ukrajiny, za společný jmenovatel všech debat v Evropě označil nutnost navyšovat výdaje na obranu.
„Myslím si, že je žádoucí udržet Spojené státy co nejblíže k Evropě. Ale my nevíme, jaká jsou východiska jednání USA s Ruskou federací. My jsme nebyli konzultováni vůči těmto jednáním, takže já ani nedokážu říct, jaký budou mít vztah k tomu, co se odehraje potom v Evropě,“ řekl.
„Pokud budeme dostatečně silní, tak to nebude o nás bez nás,“ dodal Lipavský s odkazem na mnichovskou dohodu z roku 1938. Hlavním poučením podle něj je, že se hranice v Evropě nemají měnit silou.
Blanár byl na neoficiální návštěvě v Praze před necelými třemi týdny, kromě Lipavského se setkal i s bývalými prezidenty Milošem Zemanem a Václavem Klausem.
Ministr popleta. Ale takových je, nejen na Slovensku.