Pekarová nebude znovu kandidovat kvůli zdravotním důvodům! Je mi to velmi líto, vzkázal Fiala
Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (40, TOP 09) nebude obhajovat poslanecký mandát. Zdůvodnila to zdravotními problémy. Ve funkci šéfky TOP 09 i Sněmovny zůstává. Premiér Petr Fiala (ODS) nad tím, že Pekarová kandidovat nebude, vyslovil lítost a popřál koaliční partnerce, ať zdravotní potíže překoná. Nechutnou reakci připojila šéfka komunistů Kateřina Konečná, později se za ni omluvila.
„Politiku vnímám a vždycky jsem vnímala jako službu občanům naší země. Můj zdravotní stav mi však neumožňuje, abych ke svému současnému pracovnímu vytížení přidala ještě předvolební kampaň. Svoje rozhodnutí jsem důkladně zvážila a předcházely mu také konzultace s lékaři,“ uvedla Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) v tiskové zprávě.
Pekarová své rozhodnutí znovu nekandidovat oznámila předsednictvu TOP 09 na úterním zasedání a současně dala k dispozici funkci předsedkyně strany.
Širší vyjádření uveřejnila Pekarová na síti X. „Po důkladné úvaze jsem se rozhodla nekandidovat v nadcházejících volbách do Poslanecké sněmovny. Mé důvody jsou čistě zdravotního charakteru. Můj současný zdravotní stav mi neumožňuje účastnit se náročné předvolební kampaně, lékaři mi to naopak důrazně nedoporučují,“ potvrdila i na sociální síti.
Pekarová: Dát zdraví na první místo považuji za správné
„Dojít k tomuto rozhodnutí pro mě nebylo snadné. Práce pro vás, občany naší země, mě vždy nesmírně naplňovala, což byl také jeden z důvodů, proč jsem i přes zdravotní obtíže svou další kandidaturu dlouho zvažovala. Avšak dát zdraví na první místo považuji za správné a odpovědné rozhodnutí. Jsem přesvědčena, že svůj mandát poslankyně a předsedkyně Poslanecké sněmovny budu moci řádně dokončit a na to teď také soustředím své síly,“ věří Pekarová, která je vdaná za slovenského ajťáka Tomáše Pekaru.
„Moc Vám děkuji za respektování mého soukromí v této pro mě osobně náročné době,“ dodala Pekarová.
Válek: Je mi to nesmírně líto
„Markéta udělala pro TOP 09 neskutečně moc a její práce si hluboce vážím. A stejně svědomitě vykonává i funkci předsedkyně Sněmovny. Je mi nesmírně líto, že nemůže pokračovat v kampani. O to více, že za tím stojí zdravotní důvody. Jako přítel i jako lékař plně respektuji její odpovědné rozhodnutí a jsem rád, že Markéta dbá doporučení odborníků a bere do úvahy své zdraví. V pozici 1. místopředsedy jí budu samozřejmě i nadále plně nápomocný,“ reagoval vicepremiér a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).
Ministr pro vědu Marek Ženíšek (TOP 09) chápe, že Pekarová Adamová dala zdraví na první místo. „V tuhle chvíli pro naši stranu musí být prioritou, ať v rámci koalice SPOLU nenecháme unést naši zemi na Východ, protože bych se nechtěl v říjnu probudit do země, která se v předklonu klaní autoritářům,“ napsal Ženíšek.
Fiala: Na čem jsme se domluvili, vždy platilo
Dlouho na sebe nenechala čekat reakce premiéra, šéfa ODS a lídra koalice Spolu Petra Fialy. „Zdraví je samozřejmě na prvním místě! Přesto je mi velmi líto, že Markéta nemůže v příštích volbách kandidovat. Spolupráce s ní je lidsky i profesně skvělá, na čem jsme se domluvili, vždy platilo,“ napsal Fiala.
„Paní předsedkyně má velké zásluhy na fungování koalice Spolu, do níž vždy dávala energii, spoustu práce a přesvědčení. Držím palce, Markéto, ať se Ti podaří všechny zdravotní problémy rychle překonat,“ dodal premiér.
Kdo bude jednička v Praze?
Ministr zemědělství a zároveň šéf KDU-ČSL Marek Výborný napsal, že má jeho kolegyně plnou podporu. „Stejně tak vyjadřuje podporu i celá KDU-ČSL. Koalice SPOLU zůstává silná. Máme o to větší důvod společně uspět. Jeden za všechny, všichni za jednu,“ uvedl Výborný na sociální síti.
Před čtyřmi lety měla TOP 09 první místo na kandidátce koalice SPOLU, na kterém byla právě Pekarová Adamová. Spekulovalo se, že by první místo v Praze měla letos ve sněmovních volbách mít zase ona. Jako další uchazečka se však jevila jednička pražské ODS Jana Černochová, která na rozdíl od Pekarové obhajovat chce.
„Jednání o koaliční smlouvě SPOLU stále běží a řešíme celek, nikoli samostatně jednotlivé kraje,“ sdělil Blesku Výborný.
Havlíček: Těšil jsem se na souboj
„Na souboj v Praze s Markétou Pekarovou Adamovou jsem se těšil, ale rozhodnutí paní předsedkyně plně chápu. Jsou věci v životě, které jsou důležitější než politika. Přeji hodně zdraví,“ podotkl na síti X 1. místopředseda ANO a lídr Babišova hnutí v Praze Karel Havlíček.
„Je to osobní rozhodnutí paní Pekarové a přeji jí, aby její zdravotní problémy nebyly vážné a brzo se uzdravila,“ uvedl pro ČTK předseda opozičního hnutí SPD Tomio Okamura.
Duchovní otec a spoluzakladatel TOP 09 Miroslav Kalousek, který však z Topky vystoupil, nechtěl příliš rozhodnutí Pekarové Adamové komentovat. „Jako nestraník beru tuto informaci na vědomí,“ reagoval na dotaz Blesku. Znovu také stručně zopakoval, že platí i jeho rozhodnutí nekandidovat v nadcházejících volbách. „Jistě,“ napsal stručně v SMS zprávě.
Nechutná reakce Konečné
„Od kdy je svědomí zdravotní problém?,“ napsala na sociální síť X šéfka komunistů Kateřina Konečná. Tweet po pár minutách smazala.
Konečná se následně omluvila „Ano, tady se omlouvám. Ujelo mi to a zpráva tam byla 50s než jsem ji stáhla. Přeji ji brzké uzdravení,“ napsala Konečná. Později ještě dopsala, že k jejímu účtu na sociální síti mají přístup i její kolegové.
Pekarová je poslankyní od října 2013
- Markéta Pekarová Adamová je již přes tři roky předsedkyní Poslanecké sněmovny. Poslankyní je již od října 2013 a v čele TOP 09 stojí od roku 2019.
- Rodačka z Litomyšle (2. října 1984) vystudovala andragogiku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a ekonomii a management v průmyslu na ČVUT.
- Pracovala v obchodním oddělení telekomunikačního operátora T-Mobile, mezi roky 2008 a 2010 působila v personální a vzdělávací agentuře.
- Jako dobrovolnice pomáhala v dětských domovech v Arménii a Maroku, pracovala s postiženými lidmi v Srbsku a spoluorganizovala dětské tábory a akce pro děti ze sociálně znevýhodněného prostředí v Česku.
- Do TOP 09 vstoupila v roce 2009 krátce po jejím vzniku, předtím se politicky neangažovala. Do vyšších pater politiky se dostala v roce 2013, kdy ji úspěch TOP 09 vynesl do Sněmovny i z šestého místa kandidátky (v Praze tehdy strana získala sedm poslanců).
- O čtyři roky později kandidovala jako pražská dvojka za Karlem Schwarzenbergem a v roce 2021 jako pražská volební jednička koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09).
- V letech 2010 až 2018 byla také zastupitelkou a v letech 2010 až 2014 i radní městské části Praha 8.
- V listopadu 2015 byla zvolena místopředsedkyní TOP 09, o dva roky později první místopředsedkyní. Už v roce 2017 se hovořilo o tom, že by se mohla ucházet o předsednické křeslo uvolněné Miroslavem Kalouskem, kvůli kterému do TOP 09 vstoupila, nakonec ale na funkci nekandidovala. „Budoucí předseda by měl nasadit tisíc procent svého času a energie do toho, aby stranu postavil na nohy, a já si myslím, že když chci děti, tak by to bylo příliš velké sousto,“ řekla tehdy.
- V roce 2019 se již rozhodla do souboje o předsednické křeslo jít. „Před dvěma lety jsem ještě nebyla zkušená natolik, abych byla schopna zvládnout případně obě role. To se změnilo. Navíc mám perfektní zázemí, úžasného manžela, takže věřím, že by se mi vedení strany a založení rodiny podařilo skloubit,“ řekla v roce 2021 v rozhovoru pro Právo. „Děti chci mít stále, jen to není tak jednoduché,“ svěřila se už dříve týdeníku Respekt.
- Ve volbě předsedy porazila v listopadu 2019 senátora Tomáše Czernina, když získala 96 hlasů, Czernin o 15 méně. V listopadu 2021 ji celostátní sněm TOP 09 potvrdil ve funkci na další dva roky, neměla protikandidáta a ve volbě získala 163 ze 176 hlasů. Rovněž předloni neměla při volbě předsedy protikandidáta, získala 142 hlasů ze 177.
- V politice se zaměřila na sociální věci, mezi lety 2010 a 2014 měla resort na starosti jako radní Prahy 8. K problematice lidí různými způsoby znevýhodněných má blízko i kvůli svým blízkým, její mladší bratr se narodil s chybějícími obratli a strávil dětství v „korzetu“.
- Když byla v listopadu 2021 zvolena předsedkyní Poslanecké sněmovny, stala se teprve druhou ženou v této funkci. Před ní vedla od června 2010 do srpna 2013 tuto parlamentní komoru současná senátorka Miroslava Němcová (ODS).
- Do čela Sněmovny usedla ve svých 37 letech, tedy jako druhý nejmladší politik; primát zůstal Janu Hamáčkovi (ČSSD), který byl předsedou Sněmovny zvolen v listopadu 2013, zhruba tři týdny po 35. narozeninách.
- Po volbách do Sněmovny na podzim 2021 se o ní spekulovalo jako o možné ministryni práce a sociálních věcí.
- Jako předsedkyně Sněmovny je Pekarová častým terčem kritiky, především od opozice. V dubnu 2023 opoziční hnutí ANO a SPD neprosadila odvolání Pekarové Adamové z funkce. Opozice vytýkala šéfce Sněmovny způsob řízení schůzí dolní komory, především údajné stranění vládnímu táboru. Pekarová Adamová označila důvody za liché. Podle premiéra Fialy byl útok na ni bezdůvodný a zástupný, opozice se podle něho chtěla vymezit proti koaliční vládě.
- Loni v prosinci dolní komora zamítla návrh programu mimořádné schůze, kterou k odvolání Pekarové Adamové nechalo svolat opoziční hnutí ANO s podporou SPD. Zástupci opozice jí vyčítali zejména to, že podle nich neřídí schůze nadstranicky a porušuje jednací řád. Předsedkyně Sněmovny s výtkami nesouhlasila. Podpořili ji ve svých vystoupeních představitelé vládního tábora včetně premiéra Fialy.
Myšleno pro Tom Zach.