Sobota 25. května 2024
Svátek slaví Viola, zítra Filip
Oblačno, bouřka 20°C

Recenze: Vor utkaný z hvězd vás vezme na cestu do nitra divočiny i srdce

Autor: Ivan D. Hladík - 
18. března 2024
15:40

Jsou knihy, u nichž týden po dočtení nevíte, o čem vlastně byly. A pak jsou tu ty, které se vám zaryjí pod kůži a donutí vás dívat se na svět jinýma očima. Dotknou se tajných zákoutí vaší duše, odhalí něco, o čem jste nevěděli, že se ve vás ukrývá. Takový je i Vor utkaný z hvězd.

Vydavatelství uvádí anotaci knihy Vor utkaný z hvězd amerického autora Andrewa J. Graffa větou: „V ruce se vám ocitá pozoruhodná kniha.“ Kolikrát už jsme tohle jako čtenáři slyšeli? Tentokrát je ale tvrzení více než pravdivé. Titul je mnohovrstevnatý dobrodružný román pro dospělé, jehož hlavními hrdiny jsou dva dospívající chlapci, kteří věří, že spáchali zločin, a tak před rukou zákona prchají do divočiny, a dále skupinky dospělých, kteří se vydávají na výpravu za jejich záchranou.

Vor utkaný z hvězd: Fish a Bread, dva desetiletí kluci věří, že spáchali zločin, a tak před rukou zákona prchají do divočiny... Vor utkaný z hvězd: Fish a Bread, dva desetiletí kluci věří, že spáchali zločin, a tak před rukou zákona prchají do divočiny... | Blesk – Midjourney AI, idh

„Vzrostlých kajmanek se chlapci báli zrovna tak jako Breadova otce. Pokud existovalo něco, co dokázalo chlapce na místě zastavit, byl to moment, kdy se před nimi objevila dospělá kajmanka a ta věc se pak vztyčila na zadní a zasyčela způsobem, který se zdál být pro želvu nepřípadný. Želvy a tátové by se stavět na zadní ani syčet neměli.“

Střet s krásnou, ale nemilosrdnou přírodou přináší všem určitou formu vnitřní katarze, aby z nich posléze vykřesal jejich lepší já. Jako velmi citlivý pozorovatel lidské duše dává autor čtenáři nahlédnout pod povrch věcí a místy nenásilně pracuje i s prvky nadpřirozena. Protáhne ho lesem plným nečekaných nástrah i divokou řekou a nezapomíná přitom příběh okořenit svým laskavým humorem.

Předchozí anotace je skoupá na konkrétní informace, není divu. Vor utkaný z hvězd není něčím, co by se dalo snadno odvyprávět. Ať byste zvolili jakákoli slova, byla by jen slabým odvarem toho, co čtenáře na stránkách knihy čeká. „Umění a řemeslná zručnost tohoto vyprávění, patrná od první stránky se vznešenými obrazovými souhvězdími, nabízí surovou krásu, třpytivé ostří pravdy a možnost vykoupení,“ uvedl třeba deník The Boston Globe.

„Poutavé dobrodružství a hluboké zamyšlení nad lidskými vztahy,“ zhodnotil server Library Journal a spisovatel J. Ryan Stradal dodal: „Graff vytvořil nejen napínavý a dobrodružný příběh, v jehož středu se nachází vřelé srdce, ale i celé městečko postav, které si čtenáři mohou zamilovat.“ Ano, oba kluci, Fish a Bread, spolu s nimi Teddy, šerif Cal, Tiffany, Miranda nebo Fishův dědeček... Každý z nich si vás získá, okouzlí vás, zmocní se vás.

Vor utkaný z hvězd: Fish a Bread, dva desetiletí kluci věří, že spáchali zločin, a tak před rukou zákona prchají do divočiny... Vor utkaný z hvězd: Fish a Bread, dva desetiletí kluci věří, že spáchali zločin, a tak před rukou zákona prchají do divočiny... | Blesk – Midjourney AI, idh

„Fish sevřel pěsti kolem pásky omotané na řídítkách. Tentokrát Breada neopustí. Odvážnost té myšlenky mu připadala tak cizí, že to skoro vypadalo, jako by patřila někomu jinému. Ale ne. Byla z jeho hlavy. Možná to bylo proto, že znal Breada už třetí léto a Bread se mu stal více bratrem než přítelem. Možná proto, že Fishovi teď bylo deset let a na podzim mu bude jedenáct a mezi srdcem deseti a jedenáctiletého chlapce je opravdu veliký rozdíl.“

V jejich šlépějích půjdete rádi poutí k poslední stránce knihy, jejíž kouzlo nepřestává působit ani dlouho po dočtení. Graff si bravurně pohrává s textem tu v dramatickém tónu, jinde zase s vtipem, citem i napětím. Dojde i na slzy. Jeden z mála titulů, který je pro všechny generace kluků a chlapů (vyjma dětí, samozřejmě), osloví i ženské čtenářstvo. Vor utkaný z hvězd vás zkrátka veze do říše skvělých příběhů. Jsou stále na dosah, byť kniha u nás vyšla již před dvěma roky, třeba vydavatelství Kontrast (Knihy Dobrovský) jich má ještě na pultech několik set. Stanete-li se majitelem některé, vyprávění Andrewa J. Graffa vám slibuje krásné literární prožitky.

Hodnocení: 80 %

Andrew J. Graff

Vor utkaný z hvězd

Vydavatel: Kontrast, 2022 • Počet stran: 328 • Překlad: Jana Muriel Preti • Originální název: Raft of Stars

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi