Pátek 1. prosince 2023
Svátek slaví Iva, zítra Blanka
Zataženo, sněžení -1°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Recenze: Hořká múza je knižní horor pro otrlé. V hlavní roli Franz Kafka!

Autor: red, idh - 
9. června 2022
10:22

Obří švábi, matoucí labyrint zámeckých chodeb a děsivé zjizvené přízraky. Všechno to může být následek užívání léků – nebo taky hrůzná realita… Horor Hořká múza od českého režiséra, scenáristy a výtvarníka Emila Křižky si pohrává s myšlenkou, že znepokojivé výjevy v knihách Franze Kafky jejich autor skutečně prožil.

Stejně jako Kafkův nejslavnější román Proměna začíná Hořká múza v posteli. Tady se však nikdo neproměnil v brouka. Mladý muž Franz (že jde o Kafku si čtenář domyslí na základě očividné podobnosti se spisovatelovým životem) je upoután na lůžko. Kromě slabých plic ho trápí i otcovy jedovaté poznámky a posměšky sester. Hororová atmosféra na čtenáře ale pomrkává už od první stránky. Hlavní hrdina nejprve vídá jenom tmavé stíny. Ty později dostanou lidský tvar. A pak se šílený kolotoč hrůzných fantazií rozjede naplno.

Hořká múza rozhodně není čtení pro slabé povahy. Kniha připomíná legendární Alenku v říši divů. Jenže namísto bílého králíka a housenky s dýmkou tady číhají násilné scény s elektrickým kabelem ve vaně, přízrak ženy s hořící hlavou nebo znepokojivé sexuální touhy. Jeden šokující výjev střídá další a díky autorovu téměř filmovému stylu čtenář celou tuhle hororovou jízdu vidí před očima jako v kině. Koneckonců, Emil Křižka je režisér a jeho filmový rukopis je na knize dobře znát.

„Vypsat se z traumat je dobrá terapie. Lepší než ty věci spáchat,” prohlásí Řehoř, múza hlavního hrdiny. Jenže když chorá mysl zvítězí nad zdravým rozumem, Franz zjišťuje (a spolu s ním i čtenář), že poznat realitu od fantazie je těžší, než si myslel. Ke knize by člověk neměl přistupovat jako ke klasickému příběhu s pevnou strukturou. Pokud máte pro strach uděláno a do čtení Hořké múzy se pustíte, smiřte se s tím, že tahle kniha se řídí logikou nočních můr. A v těch je možné cokoliv – vyprávět děj pozpátku, být uvězněný ve vlastním těle nebo potkat zvrácené dvojče vlastní sestry.

Hořká múza je skutečně syrová a šokující kniha, která nabízí jakýsi protipól úspornému a civilnímu jazyku pojišťovacího úředníka Franze Kafky. Začtěte se a doufejte, že se ráno neprobudíte v podobě hmyzu – nebo hůř, v těle spisovatele...

Hodnocení: 85 %

Emil Křižka

Hořká múza

Vydavatel: Rosier, 2022

Počet stran: 248

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud