Pátek 19. dubna 2024
Svátek slaví Rostislav, zítra Marcela
Oblačno, déšť 8°C

Sherlock Holmes se vrátil do Prahy: Slavného detektiva se ujal český autor

Autor: red - 
5. března 2021
12:13

Sherlock Holmes v Praze! Vychází nové vydání úspěšné detektivky Golemův stín, ve které se nového dobrodružství slavného anglického detektiva ujal český spisovatel Petr Macek.

Co detektiva, jehož stvořil Sir Arthur Conan Doyle, do Prahy v Mackově režii přivedlo? Podzim roku 1903 nebyl pro Sherlocka Holmese příznivý. Zemřela Irena Adlerová, jeho platonická láska, a snad i kvůli tomu Holmes opět propadl své staré závislosti. Aby vytrhnul přítele ze spárů opiátů, doktor Watson detektiva přiměje zabývat se případem zdánlivě banálního sňatkového podvodu. Slibuje si od něj, že Holmesovi pomůže překonat chmury a myšlenkový útlum, do kterého se s narkotiky dostal.

Záhy se však ukazuje, že pozadí případu obyčejného podvodníčka má mnohem závažnější pozadí, vedoucí až na starý kontinent. A zesláblý Holmes se kvůli němu nakonec musí v dalekých Čechách postavit nepříteli děsivějšímu, než jakého si kdy mohl představit. Pražští židé, rozrušení nálezem mrtvoly na hrobě rabiho Löwa, ve všech pádech skloňují slovo Golem...

Petr Macek je český spisovatel, novinář a scenárista. Do světa Sherlocka Holmese vstoupil zatím třikrát – v románech Golemův stín, Případ dobře vychlazené pomsty a naposledy v příběhu Sherlock Holmes a Hitlerův posel smrti. Ten byl namluven i jako audiokniha, v níž si role rozdělili Jan Přeučil (Holmes), Jan Vágner (Watson), Jiřina Bohdalová, Vladimír Brabec, Jiří Dvořák a Jana Postlerová.

S řadou osobností sepsal jejich biografie, třeba s Ivou Janžurovou (Včera, dnes a zítra), Václavem Vorlíčkem (Pane, vy jste režisér) nebo Helenou Vondráčkovou (Každá trampota má svou mez). Knihy 1968 očima 50 a 1989 očima 30 mapují historické milníky vývoje Československa prostřednictvím svědectví známých osobností. Pro televize Nova a Prima napsal řadu scénářů pro různé dokumentární pořady.

Petr Macek je také společně s výtvarníkem Petrem Koplem autorem komiksových seriálů Dechberoucí Zázrak, Pérák a Conan. 

VIDEO: Spisovatel Petr Macek: Čech píšící Sherlocka? Ať Britové zkusí Slunce, seno...!

Video  Spisovatel Petr Macek: Čech píšící Sherlocka? Ať Britové zkusí Slunce, seno...!  - David Turek, Jan Jedlička
Video se připravuje ...

VIDEO Bohdalová, Brabec, Přeučil: Šest hereckých es se sešlo v jedné detektivce! Kdo je zlákal?

Video  Bohdalová, Brabec, Přeučil: Šest hereckých es se sešlo v jedné detektivce! Kdo je zlákal?  - David Turek, Jan Jedlička
Video se připravuje ...