Úterý 28. listopadu 2023
Svátek slaví René, zítra Zina
Zataženo, sněžení 1°C

Fantastická zvířata podruhé: Lákají na efekty a hrdiny, které chceme vidět

Autor: Ivan D. Hladík - 
14. listopadu 2018
11:00

Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny jsou v kinech. Nový příběh J. K. Rowlingové se staronovými postavami je tentokrát spíše vážný. Především se jím ale otevírají vrátka dalších tří pokračování.

Na konci prvního filmu KOKUSA (Kouzelnický kongres USA) zajal za vydatné pomocí Mloka Scamandera (Eddie Redmayne, 36) mocného černokněžníka Gellerta Grindelwalda (Johnny Depp, 55). Grindelwald ale plní svou hrozbu. Utíká z vazby a začíná shromažďovat své stoupence, z nichž většina vůbec nic netušila o jeho skutečném záměru: vytvořit vládu čistokrevných čarodějů nad všemi nemagickými bytostmi. Ve snaze zmařit Grindelwaldovy plány, Albus Brumbál (Jude Law, 45) naverbuje do souboje se zlem svého bývalého studenta Mloka Scamandera. Ten je připraven pomoci, aniž by si uvědomoval, jakému nebezpečí se tím vystavuje. Bitevní linie jsou vytyčeny a ve stále více znesvářeném světě čarodějů je podrobena zkoušce láska a loajalita i mezi nejvěrnějšími přáteli a rodinou.

Podívejte se na upoutávku filmu:

Video  Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny jsou v kinech. • TRAILER  - Vertical Ent., Warner Bros.
Video se připravuje ...

Oficiálně se dveře kinosálů s tímto filmem otevřou 15. listopadu, fanoušci „Potterovského“ světa už odpočítávají vteřiny. Nebudou zklamaní? „Pokaždé, když Jo (Rowlingová) dodá nový scénář, připadá nám, jako bychom se spíš ponořili do nového zážitku, než se vrátili do starého. Neustále objevuje a rozšiřuje svět, který vytvořila,“ říká v rozhovorech režisér David Yates, který má na svém kontě také poslední čtyři filmy Harry Potter a stál už u zrodu Fantastických zvířat. „První díl byl rozpustilý a plný kouzel, druhý obsahuje více vrstev, tajemství a intriky. Je víc emocionálním thrillerem než fantasy dobrodružstvím,“ tvrdí.

Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny jsou v kinech. Nový příběh J. K. Rowlingové se staronovými postavami je tentokrát spíše vážný. Především se jím ale otevírají vrátka dalších tří pokračování. Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny jsou v kinech. Nový příběh J. K. Rowlingové se staronovými postavami je tentokrát spíše vážný. Především se jím ale otevírají vrátka dalších tří pokračování. | Vertical Ent., Warner Bros.

Jak to tedy je? Popravdě, nečekejme stejné kouzlo, jako u prvních Zvířat. Tentokrát se opravdu vypráví vážný příběh, plný temnoty. Zcela se divákům servíruje dlouho spekulovaný a jen okrajově probíraný fakt, že Brumbál (Jude Law, 45) je gay. Naopak řada věcí, které bychom chtěli vědět a pochopit, zůstává utajena. Jacob Kowalski (Dan Fogler, 42) a Queenie (Alison Sudol, 33) prožívají těžké chvíle stejně jako Credence Barebone (Ezra Miller, 26) pátrající po své skutečné identitě a smyslu života. Mlok Scamander (Eddie Redmayne, 36) se s veškerou svou plachostí ocitá mezi dvěma ženami, milovanou Tinou (Katherine Waterston, 38) a školní láskou Letou Lestrange (Zoë Kravitz, 29).

Samotný příběh dokazuje, že fantazie J. K. Rowlingové (53) je nejspíš skutečně bez limitů. V novém příběhu se toho však děje možná až moc. Hlavní děj se pak rozebíhá do mnoha osobních linek, jež zatím víceméně naznačují, nač se můžeme těšit příště. Obsahuje bohatou škálu postav, které jsou spíše jen představovány, než aby něco ukázaly. Jiné (Mlokova spolupracovnice, Credencova chůva...) jsou pak naprosto zbytné. Přitom Brumbál, Credence(!), Théseus a pár dalších by zasloužilo více prostoru. Jak je to s  Nagini (Claudia Kim, 33) a jejím pozdějším vztahem s Voldemortem se divák ještě nedozví.

Podívejte se na hereckou pozvánku na film:

Video  Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny jsou v kinech. • VIDEO  - Vertical Ent., Warner Bros.
Video se připravuje ...

Přesto je pořád dost důvodů, proč si Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny nenechat ujít... Protože se na chvíli vrátíme do Bradavic a to každý fanoušek ocení. Protože ať se děje cokoli, rukopis Rowlingové zůstává jako pevný základ, takže jsou příznivci jejích příběhů ochotni přimhouřit oko, případně tuší, že za nejasnými detaily se může skrývat budoucí velký význam. Protože milujeme zvířata a Hrabák tu má mladé (ťuťuťu). Protože – skvělé obsazení, efekty, hudba! Protože nás čekají ještě tři díly, kde vše může být vysvětleno. Protože i nyní nás čeká několik překvapení a zásadní rozhodnutí několika postav, zda se přikloní ke zlu či dobru. Protože tenhle fantasy svět prostě milujeme a chceme u něj být.

Hodnocení: 75 %

Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny

Dobrodružný / Rodinný / Fantasy

Česká premiéra: 15. 11. 2018, Vertical Ent.

Velká Británie / USA, 2018, 134 min

Režie: David Yates

Předloha a scénář: J. K. Rowling

Kamera: Philippe Rousselot

Hudba: James Newton Howard

Hrají: Eddie Redmayne, Katherine Waterston, Johnny Depp, Jude Law, Dan Fogler, Ezra Miller, Zoë Kravitz, Alison Sudol, Claudia Kim, Carmen Ejogo, Jessica Williams a další.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud