Recenze: Stephen Hawking o černýcch dírách jasně a srozumitelně

Recenze: Stephen Hawking o černých dírách
Autor: aba - 
8. 6. 2017
12:37

Stephena Hawkinga zná mnoho lidí jako geniálního vědce, který navzdory svému postižení prokázal, že je jedním z největších mozků naší planety. Knížka je přepisem jeho přednášek pro rádio BBC.

V rámci Reithova cyklu přednášek požádala BBC Stephena Hawkinga, zdali by nemohl připravit dvě patnáctiminutové přednášky na téma černých děr. A Hawking, znám svým úsilím přiblížit komplikovanou problematiku velice zjednodušeně laickému publiku, samozřejmě neodmítnul.

Kniha je přepisem těchto dvou přednášek, ve kterých se Hawking věnuje původu a fungování černých děr. Tomu odpovídá i její velikost, pouhých několik desítek stran a formát, který snadno schováte do kapsy.

Přednášky Hawkinga jsou v klíčových bodech doplněny komentářem odborníka Davida Shukmana, který v momentech, kdy by se mohl čtenář ztratit z pojmech, vysvětluje, co je důležité a jak věci fungují.

Obsah je primárně psaný pro širokou veřejnost a co do obsáhlosti knihy, je to četba na jeden večer. Chce to však určitou předchozí znalost vesmíru a jeho základních pravidel a zákonů, aby kniha dávala čtenáři smysl. Pokud však tuto znalost máte, rozhodně vám Hawking znovu rozšíří obzory.


Stephen Hawking

Černé díry: Reithův cyklus přednášek pro BBC

75 stran

Nakladatelství Argo, 2017

Hodnocení: 90 %

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

starypes ( 9. června 2017 04:50 )

Já myslel, že černá díra je Chánov, Ostrava Přívoz, Brno a podobná shromáždiště černých.

nic-nez-pravda ( 8. června 2017 18:28 )

Černá díra je další vesmír a stále dokola..

Zobrazit celou diskusi
Další videa