Jugoslávský kolorit 70. let? Kusturicovu novou knihu pokřtil Jan Hřebejk

Autor: Richard Veselý - 
28. října 2016
18:11

Jaké bylo dospívání v Sarajevu 70. let? O tom si můžeme počíst ve zbrusu nové knize Emira Kusturicy (61) Cizinec v manželství. Srbský režisér, který ve svých filmech po celém světě proslavil bývalou Jugoslávii, kvůli snému nejnovějšímu dílu přijel do Česka. V restauraci Luka Lu na pražském Újezdě jeho knihu slavnostně pokřtil režisér Jan Hřebejk. A Blesk.cz byl u toho.

Emir Kusturica je mnohem více než jako spisovatel po celém světě známý jako režisér filmů jako Černá kočka, bílý kocour nebo Underground. Za rytmů balkánské dechovky se v nich objevují svébytné postavy jugoslávských Romů, »gadžů«, kšeftařů i členů mafie. Poetiku a nostalgii po starých časech Kusturica přenesl i do své knihy. V povídkách se objevují chlapci, dospívající v Sarajevu za dob Jugoslávie a v skoro zapomenuté éře socialismu.

Video  Jugoslávský kolorit 70. let? Kusturicovu novou knihu pokřtil Jan Hřebejk.  - Richard Veselý

Proč 70. léta?

"Sedmdesátá léta byla všude ve světě krásná doba," vzpomínal na pražské tiskové konferenci Kusturica. Ten tuto dobu zažil jak v tehdejší Jugoslávii, tak i v Česku. V Praze totiž studoval na FAMU v ročníku Otakara Vávry a studia dokončil v roce 1978. Na roky na pražské fakultě dodnes rád vzpomíná. "Tehdy jsme se učili od nejlepších, jak ten film dělat. Dnes je to jiné. Pravidla, která se dříve dodržovala, už neplatí. Způsob točení filmů je úplně jiný, často připomíná natáčení televizního dokumentu, kdy se dotyční teprve na místě rozhodují, co a jak vlastně udělají," popsal Kusturica. Ví, o čem mluví. Je známý tím, že své filmy točil i dlouhé čtyři roky.

Knihu pokřtil Hřebejk

České vydání Cizince v manželství pokřtil český režisér Jan Hřebejk. "Jsem poctěný, že tady mohu být po boku tak geniálního režiséra, jako je Emir Kusturica. Jeho filmy obdivuji," nešetřil chválou. Kusturicovi a jeho knize na místě zatleskali jak čeští kamarádi, tak bývalí spolužáci z FAMU, kteří ho do restaurace přišli pozdravit. Jak působí slavný režisér a spisovatel při osobním kontaktu? Překvapí, že vypadá o dobrých 10 let mladší, než ve skutečnosti je. Po nafoukanosti na četné úspěchy není ani stopy. Rád se baví s kýmkoliv, o své práci mluví s osobitým humorem. "Tu samotu při psaní knih miluji. Filmy točím nerad, ale psaní miluji," prohlásil s úsměvem. Dodal, že velice rád píše »na nebi«, při svých četných cestách letadlem.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud