Pondělí 30. listopad 2020
Svátek slaví Ondřej, zítra Iva
Oblačno 1°C

Audioknihy NAHLAS! startují: O jedné z nich promluví sám detektiv Poirot

Autor: Ivan D. Hladík - 
10. října 2016
08:02

Již podruhé se audioknihy rozezní naplno ve 2. ročníku akce Audioknihy NAHLAS! Ten letošní nabídne 12 audioknižních novinek a 12 bonusových titulů zdarma. Sejde se tak například i první případ Hercule Poirota s nejnovějším.

Malý velký festival audioknih se poprvé rozezněl loni v říjnu. Mezi tehdejšími novinkami zářili JoNesbø s audioknihou Syn (čte: Petr Kubes) nebo Paula Hawkins s Dívkou ve vlaku (čtou: Tereza Bebarová, Lucie Pernetová a Petra Špalková). 2. ročník originální akce, jejímž pořadatelem je Audiolibrix, vypukne 24. října, potrvá do 30. října. Audioknihy NAHLAS! tentokrát nabídnou 12 audioknižních novinek a k nim 12 bonusových titulů zdarma! „Poslech audioknih je moderní a jsem jsem rád, že často mohu opakovat, že i stále oblíbenější způsob ‘čtení‘,“ řekl Blesku Martin Pilař z vydavatelství OneHotBook.

Stoupající zájem o knihy ve zvukovém pojetí mu dává za pravdu. Ačkoliv první mluvená kniha vznikla už v roce 1934, v pozdějších letech se stávalo nahrávání knih do zvukové podoby čím dál běžnější. Dnes, i díky širším možnostem, hlavně co se nákupu a poslechu v aplikacích mobilních telefonů týká, se lidé k načteným knihám vracejí. K dispozici mají atraktivní a kvalitní tituly, namluvené vynikajícími interprety. V zemi, která vždy byla synonymem pro dobrý dabing (a tedy hereckou práci s hlasem) snad nelze jinak.

Video Hercule Poirot "Zavřená truhla" (Sophie Hannah) - Audiolibrix

Historii se současností spojuje i jedna z bestsellerových nabídek akce. Patříte-li mezi příznivce belgického detektiva Hercula Poirota, nastražte uši! Nesmrtelný hrdina z pera Agathy Christie se v letošním ročníku objeví hned dvakrát. Záhada na zámku Styles spatřila světlo světa v roce 1920 ve Spojených státech, o rok později těšil čtenáře ve Velké Británii. Christie ho napsala v průběhu první světové války.

Téměř po sto letech vychází Poirotův nejnovější příběh, zpracovaný pokračovatelkou „královny detektivek“ Sophie Hannah. Titul s názvem Zavřená truhla. Případ začíná pozvánkou lady Athelindy Playfordové na její sídlo Clonakilty. Tato dáma nejspíš očekává vražedný útok na svou osobu. Sama však dělá vše proto, aby se brzy odehrál. Zabrání mu Poirot? Původní poirotovský titul načetl herec Jaromír Meduna (63), který svůj hlas propůjčil i televiznímu Poirotovi (David Suchet, 70). „Dabing a natáčení audioknihy se zásadně liší,“ říká Meduna v rozhovoru, který nabízíme.

Video Jaromír Meduna o Záhadě na zámku Styles - Audiolibrix

Projekt Audioknihy NAHLAS! je první a svým rozsahem největší akcí svého druhu u nás. Jejím cílem je propagace poslechu mluveného slova. I proto si zaslouží pozornost. Ke druhému ročníku se přidali noví nakladatelé. Letos se tak zájemci o poslech mohou těšit na audioknihy od osmi vydavatelů! Dvanáct novinkových titulů představí v posledním říjnovém týdnu Kristián Entertainment, Náma Production Prague, OneHotBook, Progres Guru, Radioservis, Tympanum, Walker & Volf a Země pohádek.

Více informací o akci Audioknihy NAHLAS! zde.

Přehled titulů najdete ve fotogalerii...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud