Recenze: Detektivní thriller Berlínská past. Boj dobra a zla nečekejte, dobro totiž už dávno popravili!

Berlínská past
Autor: Petr Holan - 
26. 10. 2015
11:17

Ta kniha je opravdu tak trochu past. Detektivka německých historiků Richarda Birkefelda a Görana Hachmeistera vás během prvních desítek stran tak trochu ukolébá a navodí ve vás falešný pocit, že už dokážete odhadnout, co se na dalších stránkách bude dít. Vždyť zápletka je tak jednoduchá, říkáte si. Jenže všechno je jinak. Past totiž právě sklapla a vy jste se chytili na návnadu, kterou vám autoři chytře předhodili…

Na první pohled je zápletka opravdu vcelku jednoduchá. Na jedné straně stojí muž, kterému nacisté vzali všechno. Majetek, svobodu, ženu i syna. Po útěku z koncentračního tábora má takový člověk před očima jediný cíl: pomstu. A začne vcelku systematicky likvidovat všechny, kteří ho kvůli svému prospěchu a pro pár říšských marek chtěli vymazat z povrchu zemského.

Na druhé straně barikády je zasloužilý esesák, který je však zároveň geniálním detektivem. Jeho duše je černější než uhlí, na jeho rukách je krev stovek lidí, včetně dětí. A právě on byl pověřen nacistickými špičkami, aby uprchlého vězně, který popravuje své bývalé sousedy (a udavače v jedné osobě) vypátral.

V tu chvíli se vám zdá všechno jasné a čekáte, že na následujících stránkách bude už jen klasická honička kočky s myší, byť vsazená do apokalyptické atmosféry válečného Berlína těsně před kapitulací Říše. Jenže…

V příběhu, který se odehrává mezi mnoha spojeneckými nálety na Berlín, náhle přijde vcelku nenápadně zásadní zlom. Ničivý kobercový nálet, který připraví o život 20 tisíců Berlíňanů, jako by vypustil z dosud dobře uzavřeného protileteckého krytu zásadní otázku, kterou jste možná dosud měli kdesi hluboko v myšlenkách, ale nedávali jste jí velký prostor. Náhle se totiž musíte zeptat sami sebe: Proč vlastně nacistickému vedení tak moc záleží na tom, aby byla objasněna smrt několika vcelku obyčejných Němců? Proč v době, kdy se v Berlíně lidé běžně zabíjeli na ulici pro pár potravinových lístků, povolalo gestapo elitního vyšetřovatele?

Hádáte správně, žádná kočka a myš nejsou, žádná černá a bílá neexistuje. Vše je složitější víc, než si dovedete představit. A vše se rychle a překvapivě mění. Teď už v klidu nelouskáte další stránky, teď je hltáte. Navíc vás dvojice autorů, kteří jsou zároveň historiky, dokáže přenést do šílené atmosféry města, na jehož hradby už bubnuje dělostřelectvo Rudé armády. Nacisté se snaží zachránit za každou cenu, lidé umírají hlady, na ulicích zapálení přívrženci Hitlera bezhlavě popravují každého, kdo se jim jen trochu nezdá. Včetně dětí.

V té hrůze, která opět připomíná otázku velké VINY německého národa v minulém století, nabírá na obrátkách i detektivní příběh, který se dávno vymkl obyčejnému vyprávění o boji zla s dobrem. V troskách města a ve štiplavém zápachu spálených lidských těl totiž už nic jako dobro prostě neexistuje…

Berlínská past

Richard Birkefeld a Göran Hachmeister

Nakladatelství Garamond, 2015

360 stran

Hodnocení: 75 %

Berlínská past

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

Další videa