Ivan Roubal: Mám vysokou školu nenávisti

2. 6. 2002
20:35

Brutální vrah se exkluzivně zpovídá reportérům Nedělního Blesku

Vraždil bez nejmenších výčitek svědomí. Soud mu prokázal pět obětí. Po dvou dalších mrtvolách policie stále pátrá. Ti, které si Ivan Roubal (52) vybral, umírali dlouze a v mukách. Svázaní do kozelce a prohnutí jako luk, kdy si každým pohybem v boji o hlt vzduchu utahovali oprátku kolem krku. Mrtvá těla skončila v žumpě, rybníku a možná i v žaludcích prasat, která Roubal choval na své šumavské farmě. Zaplatil za to. Nyní je na doživotí v nejpřísněji střežené části vězení ve Valdicích. Od svobody Roubala a dalších osm odsouzených dělí čtyři ocelové dveře, nejméně sedmero mříží, kilometry ostnatého drátu a silné zdi, o hlídkách na strážních stanovištích se zbraněmi nemluvě. Jak Ivan Roubal žije? "Přímý kontakt s vězněm vám umožnit nemohu. Zcela výjimečně vám ale povolím s ním hovořit telefonicky, přes zvukotěsnou skleněnou přepážku," řekl reportérům Nedělního Blesku Pavel Kuřátko, první zástupce ředitele věznice Valdice. Třípatrový blok E prošel nedávno rekonstrukcí za deset miliónů korun. Každý pohyb uvnitř je monitorován kamerami, čidly a další technikou. Postavili tu dokonce i bezbariérový výtah, snad pro ty vězně, kteří tady zeslábnou stářím. V hovorně v prvním patře čekal za silným sklem Ivan Roubal, podle mnohých bestie v lidské podobě. Podle jiných zase člověk s mimořádnou inteligencí, který dokáže sám sobě racionálně zdůvodnit absolutně všechno, pokud mu to prospěje. Možná tak postupoval i před pár dny, když písemně souhlasil s rozhovorem pro Nedělní Blesk. * Pane Roubale, jste ve vězení devátý rok. Co vám chybí nejvíc?
"Spravedlnost." * Přesněji?
"Soudní aparát, nezávislý na politické moci a na policii." * Proto jste požádal prezidenta Havla o milost?
"Já? Nikdy. Jak bych mohl o milost žádat člověka, který ve vězení za minulého režimu prosil komunisty, aby ho pustili ven. To u mne není žádný politický vězeň." * Představme si na okamžik, že můžete jít odsud. Kam zamíříte nejdřív?
"Na švýcarské velvyslanectví požádat o politický azyl. Už jsem o něj žádal v roce 1991." * Vy byste nešel k přátelům nebo známým? Máte přece syna.
"To říkáte vy. On mi to za těch devět let nedal najevo ani pohlednicí. Asi věří víc tomu, co o mně četl třeba u vás v Blesku nebo jinde, než vlastnímu tátovi." (Ivan Roubal byl vzat do vazby kvůli podezření ze čtyřnásobné vraždy koncem dubna 1994. Měl zabít taxikáře z Českolipska, důchodce z Prahy a další dvě osoby z pražské půjčovny aut – pozn. red.) * Tvrdíte, že vás poškodily soudy i média?
"Samozřejmě, protože média modelovala přání policie až do závěrečných etap soudního řízení se mnou. Taky proto jsem tady." * A budete tady až do.....
"....až mně vynesou nohama napřed? To by hodně lidí chtělo." * Spoléháte na něco? O milost neprosíte. Myslíte, že po dvaceti letech soud přehodnotí vaši kauzu?
"Český? To nevím, ale jsou ještě mezinárodní instance, třeba ve Štrasburku a ty musí poslechnout i český soud. Jsem se zahraničím v kontaktu, protože se nemám čeho bát. K trestu mi nikdo nic přidat nemůže." * Berete ale v úvahu, že tady nejspíš zemřete?
"Jsem věřící a vím, že Bůh k sobě může povolat kohokoliv kdykoliv. To se může stát i vám." * Navštěvuje vás kněz?
"Ne. Česká republika nyní neumožňuje odsouzeným ani to, co dovolovali komunisté." * Jak tedy uspokojujete své, řekněme, duchovní potřeby?
"Od pána Ježíše vás nemůže oddělit ani katr." * A co potřeby ostatního druhu?
"Onanovat nemůžu, protože Peříčko mi nepustí. Jinak je to v rámci možností, knihy a tak. Mám ale v porovnání s ostatními vězni asi tak třetinový prostor." * Pouštění Peříčka? Vy máte na cele televizi?
"Nemám, nepořídím si jí proto, aby mi někdo nařizoval, co smím vidět a co ne. Pan Kajínek se nechal nachytat, nechal si koupit úplně novou televizi. Oplechovali mu ji a k zásuvce se nedostane." * Odsouzenec si asi moc vybírat nemůže.
"Ale může si vybrat, že se nebude dívat." (Městský soud v Praze za předsednictví soudce Jiřího Horkého v prosinci 1999 Roubala uznal vinným pouze z loupežného přepadení a uložil mu trest pět let ve věznici s ostrahou. Z vražd je sice důvodně podezřelý, ale chybějí věrohodné důkazy. Roubal zůstává ve vazbě pro trestný čin násilí na skupině obyvatel – pozn. red.) * Jak máte vybavenou celu?
"Je tam záchod, napevno k podlaze židle a stůl, postel. To viděla i komise ze Štrasburku, která tu asi před dvěma měsíci byla. Uvařil jsem jí čaj..." * ....vy si na cele můžete vařit?
"Nechte mě to dopovědět. Jediný nástroj, který mám, je elektrický ponorný vařič, ale hrnek mám jenom dvoudecový, z plastu. A tak jsem ten čaj komisi uvařil v kbelíku na špínu a přefiltroval ho přes tričko. Nikdo mi nevysvětlil, proč nemůžu mít pořádnou skleničku." * Co byste si tedy do cely dal, kdybyste mohl?
"Václava Havla za to, jak se dokázal nevyrovnat s minulostí. A pak květiny, žádal jsem o ně, ale to je možné asi jen v jiných věznicích, tady ne. A požádal bych i o kus nádobí k vaření, třeba špaget. Mám si je dělat v záchodové míse?" (19. května 1999 Vrchní soud odsoudil Ivana Roubala ke 22 letům odnětí svobody ve věznici se zvýšenou ostrahou. Uznal jej vinným z vraždy dvou osob v pražské autopůjčovně – pozn. red.) * V nakupování vám tedy nikdo nebrání....
"Ne, můžu utratit celých šedesát korun měsíčně, hlavně za mýdlo, toaletní papír a zeleninu." * Jak se tu stravujete?
"Mám dietu, protože se jim podařilo zničit mi slinivku, beru prášky. Ale vaří tady skutečně dobře, stěžovat si nemůžu a výhrady nemám. Mám je k tomu, že tady chybí syrová zelenina, obyčejná mrkev, kedlubna, ředkvička nebo salát." * Jaký máte denní režim? A co osobní hygiena?
"Já se dokážu umýt i v umyvadle, můj dědeček neměl v životě doma vanu a mě taky nechybí. Většinou vstávám v šest ráno. Když jste zavřený, máte na všechno dost času. I na aktivity, včetně pohybu - to se tu trochu zlepšilo, teď už si na vycházkách můžu s některým z kolegů házet míčem." * Řekl jste aktivity, jaké?
"Podívejte na tuhle knížku, to je Listina základních lidských práv a svobod. Zaškrtal jsem v ní všechno, v čem jsem poškozován (téměř celá Listina je různobarevně proškrtána - pozn. aut.) a píšu o tom. Třeba státnímu zástupci. On se tím zabývá a pak mi sdělí, že je všechno v nejlepším pořádku." * Váš osud a to, čeho jste se podle rozsudků dopustil, by se možná ve Spojených státech draze prodávalo jako námět k filmu. Oslovil vás někdo s něčím podobným?
"Já jsem knihu o sobě a o všem, co se skutečně stalo a proč jsem dostal doživotí, napsal. Měli ji nezávisle na sobě tři vydavatelé, ale když si ji přečetli, dali od ní ruce pryč. Ven z jisté věznice se dostala jako ta Fučíkova Reportáž psaná na oprátce a je v bezpečí." * Vám se ji podařilo propašovat?
"Ano, i já měl svého Kolínského (český dozorce, který odnášel Fučíkovy rukopisy z Pankrácké věznice - pozn. aut.), který mi pomohl." * To byste mi snad ani neměl říkat....
"Měl byste to nahlásit, co?" * Nechme knihu. Kdo by mohl - pokud by k tomu došlo - sehrát vaši osobu ve filmu, koho byste si vybral?
"Asi Miroslava Macháčka, určitě by to dokázal pan Werich. Z těch naživu Arnošt Goldflam." (27. května 1999 odsuzuje Roubala Městský soud v Praze na doživotí za vraždu Václava Dlouhého, připočítává i předchozích dvaadvacet let od Vrchního soudu – pozn. red.) * Vraťme se k vaší minulosti. Chtěl byste si s někým vyřídit účty?
"Víte, to že jsem tady, je otázka systému. Kdyby byl správně naprogramovaný, tak tu prostě být nemohu." * Já ale vím, že v Praze žije žena, které jste vzkázal, že když bude její muž svědčit proti vám, necháte jí zabít děti. Pak tu paní kdosi přepadl a šeredně ztloukl.
"To je nesmysl. A pak, od té doby, co skuteční vrazi a zločinci slouží u policie, tak se nemůžete divit, že se v ulicích přepadá. Já jsem nikdy nikomu nevyhrožoval." * Člověk je prý takový, jak byl veden od malička. Jaké jste měl rodinné zázemí?
"Otec sloužil jako major u ministerstva vnitra, u Státní bezpečnosti. Když poznal, co to je za organizaci, nechal se přeložit někam na Hrad a tam snad luštil nějaké šifry. Maminka byla učitelka. Oba už jsou mrtví." (V dubnu 2001 je Ivan Roubal přemístěn z mírovské věznice na nejostřeji střežený blok E do Valdic. Stále opakuje, že je nevinen a chce se obrátit na mezinárodní soudní instituce – pozn. red.) * Jak jste se tedy dostal k hospodaření na statku Pohádka u šumavského Čachrova? Choval jste tam prasata a podle vašeho syna, jak řekl policii, jste jim měl nejméně jednoho zavražděného dát sežrat.
"Ten statek jsem měl pronajatý a choval jsem tam čtyřicet vietnamských čuníků. Myslíte, že by - s těmi malými tlamami - někoho sežrali? Kromě toho můj syn svá slova odvolal." * Jaké máte vzdělání?
Maturitu jsem dělal na střední zemědělské škole v Pardubicích, profesí jsem zootechnik." * A dál?
"Teď mám vysokou školu nenávisti." Hnízdo samotáře a vraha
Šest kilometrů od šumavské obce Čachrov na Klatovsku, hospodařil pětinásobný vrah Ivan Roubal. Obytné stavení se stodolou a přístavky nazval »Pohádka«. V prosinci 1991 tady měl podle státního zástupce zavraždit dvaašedesátiletého důchodce Františka Hepnera, kterého tam vlákal snad pod příslibem odpočinku v netknuté přírodě a také, že nemovitost prodává. O rok později na tomtéž místě zmizel pětašedesátiletý Václav Horký. Ivan Roubal používal osobní vozy obou zmizelých mužů a místo Václava Horkého dokonce podle policie vybíral tržbu z jeho stánku na Václavském náměstí v Praze.... Těla obou mužů nikdy nebyla nalezena a Ivan Roubal ve vězení Valdice při rozhovoru s reportéry Nedělního Blesku, už mimo mikrofon řekl: "O těch dvou mi dávají za vinu, že jsem je v neznámou dobu, neznámým způsobem a na neznámém místě zavraždil a jejich těla ukryl - rovněž neznámo kde. Touto »úrovní« české justice budu argumentovat u mezinárodního soudu." Samota »Pohádka« leží ztracená mezi lesy a přístup k ní je pouze po kamenité a rozbité cestě. Když zaprší, nebo v zimě, je odříznuta od světa. Okna jsou vybitá, podlahy vytrhané, část zděného štítu spadla. Jen střechy jsou ještě celkem v pořádku. Pozemek podmáčela spodní voda a malý potůček, tekoucí z hořejšího lesa. Kopřivy, ostřice, lopuchy a divoce bující houští na někdejším nádvoří jsou jedinými pány tam, kde prý ještě kdesi pod zemí mohou být zakopaná těla dvou zavražděných mužů.

Další videa
Články odjinud