Děsivá statistika v Česku: 9 tisíc popálených dětí za rok!
Batole v Cerhovicích na Berounsku na sebe začátkem května zvrhlo vroucí olej, utrpělo vážné popáleniny. Ročně se v Česku podobně zraní 9000 dětí. Obvykle jde »o chvilku nepozornosti«. Devíti případům z deseti se přitom dalo předejít. Pomoci má kampaň Bezpečně v kuchyni.
„Vzhledem k tomu, že se drtivá většina úrazů odehrává v kuchyni nebo koupelně, tak i malá změna může každou domácnost udělat bezpečnější,“ řekl docent Robert Zajíček, přednosta Kliniky popáleninové medicíny FN Královské Vinohrady v Praze. Podle něj je třeba si uvědomit, že čaj nebo káva má tři minuty po zalití cca 70 °C. „Ke vzniku závažné popáleniny stačí dětské kůži jedna vteřina kontaktu. Z toho vyplývá, že k bolestivé tragédii může dojít velice náhle a rychle,“ dodává lékař.
Speciální chňapka
Na edukativní i charitativní kampani Bezpečně v kuchyni se podílejí prodejce prémiového kuchyňského vybavení Potten&Pannen a společnost Aramark – největší poskytovatel stravovacích služeb v Česku. „Naše firma má vzhledem k oboru, ve kterém podnikáme, také minulé zkušenosti s nepříjemnými úrazy popálením, a nová chňapka je tak cestou, jak posílit standardy bezpečnosti v našich provozech, ale i domácnostech po celé ČR,“ představil kuchyňskou rukavici generální ředitel Aramarku Vladimír Staněk.
Peníze na kliniku
Chňapka se vyrábí v chráněné dílně. Oproti klasické je o čtyři centimetry delší, lépe tak zakrývá zápěstí a zabraňuje nepříjemným popáleninám. Osm procent výplně navíc tvoří hliník. Za každou Aramark věnuje 100 korun na konto Kliniky popáleninové medicíny vinohradské nemocnice.
Desatero pro rodiče
1. Nenechávat viset z linky kabely od spotřebičů.
2. Vařit na zadních plotýnkách s rukojetí tak, aby na ni dítě nedosáhlo.
3. Zabránit dětem v kontaktu s horkými dvířky trouby.
4. Nepokládat horké pokrmy a nápoje na stůl.
5. Nenechat připravované jídlo bez dozoru.
6. Nevařit s dítětem v náručí.
7. Horký nebo hořící olej nehasit vodou ani vodním přístrojem.
8. Zamezit dětem přístup k zápalkám a hořlavinám.
9. Starší děti poučit o bezpečném ohřívání jídla.
10. Používat kvalitní ochranné pomůcky.
Více na: www.bezpecnevkuchyni.cz
Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.