Sobota 30. září 2023
Svátek slaví Jeroným, zítra Igor
Oblačno, déšť 21°C

Extrémní skokan spadl ze 400 metrů: Markovi (†65) záchranáři nemohli pomoct

Autor: pma - 
5. června 2023
20:00

V italském Trentinu došlo k tragické nehodě. Pětašedesátiletý BASE jumper Mark Andrews se tam zřítil z výšky více než 400 metrů během příprav na seskok. Zraněním na místě podlehl. Extrémnímu sportu se věnoval od roku 2014 a za sebou měl přes 600 seskoků.

BASE jumping je bezesporu jeden z nejnebezpečnějších sportů na světě. Kombinuje v sobě horolezectví a skydiving, tedy skok volným pádem s následným otevřením padáku. BASE jumpeři si ke svým skokům vybírají budovy, vysílače, antény, lávky nebo nejčastěji skály. Ty jsou velmi oblíbené v oblasti Dolomitů v severoitalské provincii Trentino.

Právě tam došlo během soboty k neštěstí. Pětašedesátiletý skokan z Velké Británie Mark Andrews tam zřejmě před seskokem uklouzl a zřítil se z více než 400 metrů. I když jeho kolegové, kteří pád na vlastní oči viděli, ihned zavolali záchranáře, muži již nebylo pomoci.

Byl nebojácný, vzpomínají přátelé

Podle britského deníku Daily Mail měl mít Andrews padák už na sobě, není ale jasné, zda ho dokázal otevřít. Pětašedesátiletý BASE jumper se podle přátel extrémnímu sportu věnoval od roku 2014 a za sebou měl přes 600 skoků.

„Za těch devět let toho stihl hodně. Byl nebojácný a bude nám chybět. V Itálii se pravidelně účastnil různých BASE jumpových akcí, ale také skákal po celém světě z mostů a mrakodrapů,“ přiblížil přítel zesnulého sportovce.

Více než 400 sportovců zemřelo

Oblast, kde k neštěstí došlo, je na podobné seskoky velmi náročná a doporučuje se jen těm nejzkušenějším skokanům. „Není tam přímý vstup zepředu. Prvních 400 metrů jsou jen skalní římsy, až pak je tam rovných přibližně 1500 metrů. Musíte si dávat pozor i na vítr, proto z toho místa skáčou opravdu jen zkušení profesionálové,“ doplnil jiný sportovec.

Podle italských médií zemřel na stejném místě přesně před rokem jiný skokan, jemuž se zřejmě neotevřel padák. Extrémní sport si za posledních dvacet let vyžádal více než 400 životů.

BASE jumping si svou oběť vybral bohužel i v Česku. Martin Trdla (†40) plánoval v srpnu roku 2014 přeletět pomocí rogala Sněžku, vyskočit, letět volným pádem a přistát v Obřím dole. Muž se ale na rogalu nedostal do potřebné výšky a namísto otevření padáku pokračoval dále v letu. To se mu stalo osudným a na místě zemřel.

EMBED_OFF

Jan Schovánek ( 7. června 2023 11:26 )

Byla to jen otázka času.

Uživatel_5636595 ( 5. června 2023 22:36 )

Proč mi ho není líto? Stejně jako toho českého "Borce" na Novém Zélandu ? ... asi proto, že sami šli smrti naproti a vědomě, bez ohledu třeba na rodinu, rodiče, ubožáci ...

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud