Pátek 29. září 2023
Svátek slaví Michal, zítra Jeroným
Polojasno 24°C

Na Karlovarsku někdo otrávil samičku orla mořského. Hasiči našli v hnízdě i mrtvé mládě!

Autor: ČTK - 
17. května 2023
11:53

V katastru obce Toužim na Karlovarsku zřejmě někdo otrávil samici ohroženého orla mořského. Samice pečovala o několik týdnů staré mládě, které zahynulo přímo na hnízdě. Případem se zabývají karlovarští kriminalisté, sdělil ve středu ČTK krajský policejní mluvčí Jakub Kopřiva. Česká společnost ornitologická (ČSO) za letošní rok eviduje 18 otrávených dravců, z toho deset orlů mořských, uvedla ve středu v tiskové zprávě.

V Karlovarském kraji hnízdí podle ornitologů odhadem pouze do pěti párů orlů mořských, a ztráta každého dospělého ptáka i mláděte je citelná. Mrtvou samici u Toužimi našli kolemjdoucí, kteří přivolali pracovníky ochrany přírody.

„Uhynulý orel ležel přímo pod hnízdem, které bylo 35 metrů vysoko. Existovala ale šance, že na něm jsou ještě živá mláďata. Svou pomoc nabídl hasičský záchranný sbor, který se dostal s výsuvným žebříkem až ke hnízdu. Tam bohužel hasiči našli už jen mrtvé orlí mládě. Bylo mu pár týdnů,“ uvedla Pavla Tájková z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, Regionálního pracoviště Správa CHKO Slavkovský les.

Absence vnějších poranění u zvířete podle odborníků nasvědčuje úhynu na následky otravy. Případ vyšetřuje policie, která zajistila mrtvá těla samice i mláděte. „V současné době čekáme na výsledky pitvy zjištěného dospělého orla mořského i mláděte,“ řekl Kopřiva.

Lokalitu prohledala také speciální psí jednotka ČSO. Žádná další uhynulá zvířata ani návnady ale nedohledala. Letos jde již o třetí zaevidovaný případ cíleně zmařeného hnízdění orlů mořských.

Trávení volně žijících zvířat je v Česku podle ornitologů obrovský problém. Od roku 2017 zdokumentovali a předali policii 139 případů, jejichž oběťmi se stalo přes 500 zvířat. Reálný počet otrav je ale podle nich vyšší než případy zaznamenané ČSO. Traviči většinou používají jed karbofuran, jehož držení je v celé Evropské unii od roku 2008 zakázané. Karbofuran je smrtelný i při malé dávce, a to i pro člověka. V Česku byli dosud za trávení volně žijících živočichů odsouzeni dva lidé.

Video  Sčítání ptáků 2023  - Videohub
Video se připravuje ...

blond88 ( 17. května 2023 14:35 )

Lidi jsou neskutečný bestie

spania ( 17. května 2023 12:57 )

Nechápu jak tohle může někdo vůbec udělat.Komu vadí tak krásní a vzácní ptáci...?Takový člověk by měl jít sedět,aby si uvědomil,co vlastně udělal nebo zaplatit miliónovou pokutu a to hned.Ti ptáci a zvířata obecně se nemohou bránit a proč je člověk mnohdy tak zlý?Co mu udělali...?To,že mu možná sebrali dravci pár slepic,apod.?Takový je život,ale kvůli tomu by se člověk takto chovat neměl.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud