Úterý 26. září 2023
Svátek slaví Andrea, zítra Jonáš
Polojasno 22°C

Mladík (19) zasadil známému 45 ran: Soud ho poslal na víc než 17 let za mříže!

Aktualizováno -
28. dubna 2023
16:18
Autor: ČTK, inf - 
28. dubna 2023
13:56

Za brutální loupežnou vraždu muže z Kladenska dnes soud uložil devatenáctiletému Jakubu D. 17,5 roku vězení a protidrogové i protialkoholní léčení v ambulantní formě. Jakubova vrstevníka, kamaráda a spolupachatele Filipa Č. potrestal 13 lety za mřížemi. Opilí a zfetovaní mladíci se do domu své oběti v sousední vesnici původně vypravili krást, nakonec si odnesli 30.000 korun a dvě lampy z domácí pěstírny marihuany. Verdikt není pravomocný - Filip Č. se proti němu na místě odvolal, Jakub D. i státní zástupce si nechali lhůtu na rozmyšlenou.

„Neučinili nic, aby ta situace nedopadla fatálním způsobem,“ uvedl o mladících, kteří se znají už od mateřské školky, předseda senátu středočeského krajského soudu Jiří Wažik. Vyhlášení rozsudku provázel zvýšený zájem veřejnosti: přišli si ho vyslechnout jak přátelé obžalovaných, tak i pozůstalí.

Dvaašedesátiletý muž přišel o život v noci na 1. září 2022. Vyučený zámečník Jakub D. a vyučený malíř Filip Č. - oba nezaměstnaní - se večer předtím tradičně sešli v hospodě ve Stehelčevsi, aby zapili konec léta. Poté se přesunuli k Jakubovi D., kde vykouřili několik jointů a dali si také extázi. Jakub D. pak přišel s nápadem, aby se zmocnili peněz a konopí jeho dodavatele marihuany ze sousední obce Dřetovice.

Jakub D. obstaral auto i zbraně. Sám si vzal lovecký nůž s téměř dvaceticentimetrovou čepelí. Filipa vyzbrojil plynovým revolverem, který údajně koupil v internetovém bazaru. Část cesty jeli vozem, poté si navlékli pletené kukly a gumotextilní rukavice a pěšky pokračovali k domu své oběti. V obydlí se navzdory pokročilé hodině svítilo, což ale mladíky od vniknutí do domu neodradilo. Oba tvrdí, že zbraně měli pouze na případné zastrašení dealera. Do obydlí vlezli střešním oknem. Podle soudu byli v tu chvíli oba srozuměni s tím, že muž zemře.

Zatímco Filip Č. prohledával horní patro domu, Jakub D. sešel dolů, kde ho nachytal majitel, který se proti němu snažil bránit prutem. Mladík muži zasadil 45 bodných i řezných ran do břicha, hrudníku, krku i rukou. Filip Č. přivolaný hlukem to pozoroval ze schodů. „Obžalovaný Filip Č. nepochybně žádný z těch úderů nevedl. Byl si ale vědom, čeho se jeho kamarád dopouští, a nikterak proti tomu nezasáhl, ani se proti tomu nikterak nevyhradil,“ poznamenal soudce Wažik.

Muž pak umíral několik desítek minut. Mladíci mezitím prohledali zbytek domu, odešli a po cestě hodili do rybníka Jakubovo zakrvácené oblečení. Mrtvého později našel jeho známý, který ho přišel navštívit. Policisté následně požádali o spolupráci i veřejnost a dostali od ní řadu podnětů a informací. Nakonec zadrželi oba mladíky, v jednom případě ve spolupráci se zásahovou jednotkou. V domě oběti našli Jakubovu stopu, mladík se pak pod tíhou důkazů přiznal.

Filip Č. odmítá, že měl na vraždě spoluvinu - Jakub D. ho podle něj přesvědčil k tomu, aby šli dům budoucí oběti vykrást, a vraždil pak na vlastní pěst. Soud ale Filipa i tak uznal vinným ze spolupachatelství vraždy. „Uváděl, že neměl žádnou představu, co se bude dít. To ho ale nevyviňuje z toho, že ji mít měl,“ míní Wažik.

Oběma mladým mužům tak za předem naplánovanou, brutální a zištnou vraždu spojenou s porušením domovní svobody hrozilo 15 až 20 let vězení. Zatímco Jakubovi soud uložil trest přesně v polovině sazby, u Filipa pokládal zákonnou sazbu vzhledem k míře jeho zapojení do činu a k dalším okolnostem případu za příliš přísnou. Oba mladíky poslal do věznice se zvýšenou ostrahou. Jakubovi uložil léčení v ambulantní formě, aby zneužívání návykových látek mohl začít řešit už za mřížemi - do ústavní léčby by totiž musel nastoupit až po odpykání trestu.

„To, co jsem udělal, je to nejhorší, co jsem kdy mohl udělat. Nedokážu si představit, jakou bolest musela zažívat rodina a přátelé poškozeného,“ řekl u soudu Jakub D.. Už v počátku hlavního líčení o sobě prohlásil, že se choval jako zrůda a hyena a že už drogy nikdy nechce ani vidět. „Je mi to hodně líto, ale bohužel nemůžu vrátit čas,“ dodal dnes mladík, u kterého policie našla větší množství pryskyřice z konopí, a byl proto odsouzen i za nedovolené držení drog.

Ve vězení si chce Jakub D. najít práci a splácet odškodné oběma dcerám zavražděného muže. Soud přiznal každé z nich nárok na 750.000 korun za nemajetkovou újmu, přičemž po půl milionu z každé částky má uhradit Jakub D. a zbylých dvakrát 250.000 korun Filip Č..

Video  Žalobce David Vetešník k rozsudku nad nepozorným řidičem tramvaje  - TV Blesk Zdeněk Matyáš
Video se připravuje ...

blbec furuhec ( 28. dubna 2023 16:31 )

Už jsem se radoval, že je to Feri.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud