Pátek 9. června 2023
Svátek slaví Stanislava, zítra Gita
Oblačno, déšť 22°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Leteckou nehodu v Nepálu nepřežil známý tanečník: Pět let působil na Slovensku

Autor: rix, ČTK - 
18. ledna 2023
18:45

Při nedělní havárii dopravního letadla ATR 72 společnosti Yeti Airlines v Nepálu zahynulo nejméně sedmdesát lidí. Jedním z nich je i Brit Ruan Crighton (†34). Proslavil se především jako baletní tanečník a dokonce působil ve Slovenském národním divadle. 

Situace je o to smutnější, že britský tanečník jen den před havárií oslavil čtyřiatřicáté narozeniny. Jeho smrt potvrdilo britské ministerstvo zahraničí. Pláčou nejen jeho příbuzní, ale také celý taneční svět. Učit tanci se Crighton začal na prestižní Central School of Balet v Londýně. 

Video  Záběry nehody dopravního letadla v Nepálu  - Reuters/Scopal
Video se připravuje ...

Jeho cesty pak dokonce vedly do Slovenského národního divadla. Tam působil v letech 2008 až 2013. „Nejdřív působil v baletním sboru, ale velmi rychle se stal sólistou,“ uvedla pro web topky.sk mluvčí scény Izabela Pažítková. Britského umělce označila jako velkého profesionála. 

„Už po dvou letech uměl téměř dokonale slovensky,“ uvedli zástupci divadelní scény. „Byl to člověk s velkým srdcem a ohromným smyslem pro humor,“ dodali s tím, že Crighton i po svém odchodu z tamního zařízení udržoval přátelské vztahy se svými bývalými kolegy. 

Kamarádil se především se slovenským tanečníkem Dominikem Slavkovským. „Divné, že jsi zemřel, jsem se to dověděl přesně na tom místě, kde jsme se poprvé setkali,“ zoufal si divadelník. „Odpočívej v pokoji, naše dlouhé přátelství mi bude chybět,“ dodal.

Zřejmě nikdo nepřežil

Pravděpodobnost, že by se na místě havárie našel někdo naživu, je podle mluvčího nepálské policie Tek Prasády Raiy mizivá. Nepálské letecké úřady uvedly, že se v úterý podařilo nalézt další dvě těla a také černé skříňky z letadla, napsala agentura Reuters. Ze 72 lidí na palubě jsou tak stále pohřešovány dvě osoby, ostatní zahynuli.

V oblasti, kde se letadlo zřítilo, v úterý pracovalo několik stovek záchranářů. Podařilo se jim nalézt další dvě těla. Přes den však čelili špatnému počasí a hledání pohřešovaných bylo pozastaveno do úterý. Trosky letadla se mimo jiné nachází na dně 300 metrů hluboké rokle. Podle policie je naděje, že se podaří najít někoho naživu, velmi nízká až nulová.

Premiér země Pušpa Kamál Dahal vyhlásil na úterý státní smutek a vláda svolala komisi, která má vyjasnit příčinu nehody. Pomoci by přitom mohly černé skříňky z havarovaného letadla, které se už podařilo nalézt. Zařízení obsahují údaje o průběhu letu a také záznam komunikace mezi piloty a podle úřadů jsou v dobrém stavu. Úřady je zašlou k analýze do specializované firmy.

Jedna z místních obyvatelek, která podle svých slov viděla letadlo spadnout, se domnívá, že pilot se snažil vyhnout obydleným oblastem. „Pilot se snažil, jak mohl, aby nenarazil do žádného domu nebo obydleného místa. Hned za řekou Seti je malý prostor a letadlo spadlo na něm,“ řekla žena BBC.

 

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání