Pondělí 25. září 2023
Svátek slaví Zlata, zítra Andrea
Oblačno 20°C

Největší tragédie v Krkonoších za poslední roky: Mrtvý Adámek, pád lanovky i vražedná lavina

 • Autor: jel - 
  8. 1. 2023
  14:40

  Českem v posledních dnech otřásla strašlivá smrt Jany (†40) a Adámka (†3) v Krkonoších. Případ policie řeší jako vraždu a sebevraždu. Za poslední roky bohužel zahynulo v nejvyšším pohoří České republiky hned k několik lidí. Teprve sedmnáctiletého Ondru zavalila lavina, otec od rodiny zase zemřel při pádu lanovky. Toto jsou největší tragédie, ke kterým za poslední léta došlo v Krkonoších.

 • 1.Lavina zabila lyžaře Ondru (†17)

  Snaha o záchranu mladšího skialpinisty Snaha o záchranu mladšího skialpinisty | Horská záchranná služba

  V polovině února roku 2021 se nedaleko Sněžky utrhla lavina a zavalila dvojici skialpinistů. Pod sněhem zemřel teprve sedmnáctiletý Ondra.

  Dne 15. února si Ondra s kamarádem (45) vyrazili na skialpinistický výlet do Krkonoš. Dvojice sjela žlabem Úpička až ke zlomu, kde svah padá strměji dolů, a následně se rozhodla sjezd zopakovat. To se jim zřejmě stalo osudným. Lyže si připevnili na batohy a vzhůru se vydali v botách. Starší se ovšem po chvíli zastavil a rozhodl se na místě počkat, aby mohl Ondru při sjezdu natočit. 

  Podle horské služby se ovšem při výstupu v lyžařských botách zřejmě prolomila nosná vrstva a uvolnila se lavina. Ta mladého lyžaře strhla a nesla ho s sebou, potom strhla i jeho parťáka. Ten nebyl masou sněhu zavalen zcela a podařilo se mu přivolat záchranáře. Starší z mužů skončil v nemocnici, mladému Ondrovi už však nebylo pomoci, pod lavinou zemřel.

 • 2.Řidič mustangu zabil brigádního generála (†49)

  U Dolních Břežan boural Ford Mustang. Tříčlenná posádka musela do nemocnice po nárazu do stromu. U Dolních Břežan boural Ford Mustang. Tříčlenná posádka musela do nemocnice po nárazu do stromu. | ZZS Středočeského kraje

  Dne 21. září roku 2019 zemřel při tragické nehodě u Špindlerova Mlýna zástupce ředitele Vojenského zpravodajství, brigádní generál Milan Jakubů. 

  Nehodu zavinil řidič sportovního vozu Ford Mustang Vojtěch Chaura. Ten jel osudný den mezi obcemi Vrchlabí a Špindlerov Mlýn rychlostí bez mála 160 km/h. v autě přitom vezl dvanáctileté dítě. 

  Chaura ve velké rychlosti přejel v zatáčce do protisměru, kde se střetl se Škodou Rapid, v níž cestoval generál a jeho manželka. Jakubů nehodu nepřežil, žena skončila v nemocnici.

  Soud Chauru za usmrcení z nedbalosti poslal na tři roky do vězení a pozůstalým a dalším poškozeným musí zaplatit asi 1,3 milionu korun. Odvolací Krajský soud v Hradci Králové v dubnu 2021 Chaurovi trest potvrdil. Uvedl, že nejde o nepřiměřený trest, protože Chaura byl v minulosti osmkrát potrestán za přestupky při řízení aut. Například se na přechodu pro chodce srazil s jiným autem, jako účastník nehody ji neoznámil, v obci překročil povolenou rychlost o 40 kilometrů v hodině či na dálnici o 34 kilometrů. Úřady mu několikrát vyslovily zákaz řízení.

 • 3.Otec dvou dětí zemřel při pádu lanovky

  Překladiště Bumbálka. Překladiště Bumbálka. | Blesk - Jitka Pecharová

  V listopadu roku 2013 došlo ke zřícení lanovky v Přední Labské u Špindlerova mlýna. Ač se jednalo o nákladní lanovku, v níž lidé cestovat nesmí, v kabině lanovky cestovali lidé. Při nehodě zemřel osmatřicetiletý otec dvou dětí a další čtyři lidé se vážně zranili.

  Zřícení lanovky způsobilo prasklé lano. Stroj podle zjištění soudu obsluhoval majitel chaty Bumbálka Miloslava Jirman, o tom, že v kabině nákladní lanovky cestovali lidé, včetně dvou dětí tedy věděl. 

  Soud ho v roce 2017 potrestal podmínkou osmi měsíců vězení se zkušební dobou jeden rok. Dvěma pozůstalým dcerám po zemřelém muži měl odsouzený Miloslav Jirman zaplatit dohromady půl milionu korun. Jedna z dcer u soudu uvedla, že přestože se jednalo o nákladní lanovku, lidé v ní v zimě jezdili pravidelně. 

  Video  Překladiště Bumbálka  - Blesk - Jitka Pecharová
  Video se připravuje ...

 • 4.Tragická smrt Jany a Adámka

  Pátrání po čtyřicetileté Janě a jejím tříletém synovi. (2. ledna 2023) Pátrání po čtyřicetileté Janě a jejím tříletém synovi. (2. ledna 2023) | Blesk:Kopáč Karel

  K opravdu smutné události došlo v Krkonoších v posledních dnech. Obrovská několikadenní pátrací akce, do níž se zapojilo více než 150 horských záchranářů, policistů, hasičů i strážců národního parku, skončila tragicky.

  Pohřešovanou čtyřicetiletou veterinářku Janu a jejího tříletého synka Adámka našli záchranáři bez známek života. Policie případ řeší jako vraždu a sebevraždu. Chlapeček byl údajně uškrcený a žena oběšená. Za smutnou událostí, která zasáhla celé Česko, údajně stály rodinné problémy.

  Na průběh pátrání se smutným koncem se můžete podívat zde. V článku najdete přehledně, co se dělo den po dni.

  Video  Pátrání po Janě a Adámkovi v Krkonoších  - Policie ČR
  Video se připravuje ...

  Pokud máte psychické potíže či jakékoliv trápení, obraťte se na odborníky například na Lince bezpečí 116 111 nebo v Centru krizové intervence 284 016 666. Služby jsou poskytovány nonstop.

 • 5.Galerie:

Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud