Čtvrtek 18. dubna 2024
Svátek slaví Valérie, zítra Rostislav
Oblačno, déšť 9°C

Bombový útok v Istanbulu: Explozi nepřežila malá Ecrin (†9) i s tatínkem

Autor: rix, ČTK - 
15. listopadu 2022
09:00

Exploze na rušné ulici v pěší zóně v centru Istanbulu zabila v neděli šest lidí a 81 dalších zranila. Mezi mrtvými je i devítiletá dívenka Ecrin Medyanová s jejím tatínkem Yusufem. Byli ve špatné chvíli na špatném místě. Neměli šanci přežít. Ženu podezřelou ze zosnování útoku už turecké úřady zadržely. 

Tatínek mladé Ecrin pracoval pro turecké ministerstvo pro rodinu a sociální služby. „Proklínám tento zrádný útok, která zabil otce a jeho dceru,“ zoufala si mluvčí ministerstva Derya Yaniková. 

Video  Exploze v Istanbulu: Bezpečnostní kamery ukázaly moment výbuchu  - Reuters
Video se připravuje ...

Jen těsně unikl smrti italský student Massimo D'Angelo. S kamarády šel po promenádě na kávu, když uslyšeli nedaleko od nich obrovský výbuch. „Poté všechno ztichlo. Každému trvalo pár sekund, než pochopil, co se vlastně stalo,“ vzpomínal na drama. 

Podle svých slov si nejdřív myslel, že jde o hromadnou střelbu. Pak ucítil střelný prach. „Páchlo to, jako by něco hořelo, na ten zápach nikdy nezapomenu,“ svěřil se podle britského deníku Daily Mail

Tureckým úřadům se podařilo zadržet možnou útočnici. Zadržená žena je syrská občanka, která vypověděla, že ji vycvičili kurdští radikálové, informovala v pondělí policie.

V souvislosti s útokem s šesti mrtvými a více než 80 zraněnými bylo podle policie zadrženo dohromady 46 lidí. Turecký ministr vnitra Süleyman Soylu předtím z atentátu na rušné ulici pro pěší v centru Istanbulu obvinil Stranu kurdských pracujících (PKK).

Podle agentury Reuters se turecké úřady domnívají, že osoba, která provedla bombový útok v Istanbulu, je napojena na kurdské radikály. Nevylučují ale ani napojení na takzvaný Islámský stát.

Nejmenovaný vysoce postavený funkcionář Reuters řekl, že podle prvních zjištění měla zadržená vazby na PKK. Tu považují Turecko, USA i EU za teroristickou organizaci.

Video  Výbuch zdemoloval dům v Olšanech na Prostějovsku. ( 18. 7. 2022)  - Policie ČR/Twitter
Video se připravuje ...

 

hahans ( 15. listopadu 2022 10:58 )

Nevyvolává podobné tragédie genocida Kurdů ze strany Turecka ?

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání