Pátek 8. prosince 2023
Svátek slaví Květoslava, zítra Vratislav
Oblačno, déšť se sněhem -1°C

Od tragického 11. září uběhlo 21 let: Z výpovědí svědků teroristického útoku mrazí dodnes

Autor: rix, ČTK, lk - 
11. září 2022
05:00

Úterý 11. září 2001 se do paměti řady lidí vrylo jako den, kdy došlo k největšímu teroristickému útoku na Spojené státy americké. Před jednadvaceti lety 19 členů teroristické sítě Al-Káida uneslo čtyři dopravní letadla, se kterými následně zaútočili na budovy Světového obchodního centra a Pentagon. V troskách zahynuly takřka tři tisíce lidí.

První letadlo (let American Airlines 11) narazilo do severní věže Světového obchodního centra v 8:46 místního času, na jeho palubě zahynulo 81 pasažérů, dva piloti a devět členů posádky. V 9:03 pak do jižní věže narazil let United 175, na jeho palubě bylo 56 pasažérů, dva piloti a sedm členů posádky. Stalo se tak již v přímém přenosu před zraky milionů lidí po celém světě.

Po nárazech letadel do mrakodrapů začalo hotové peklo. O atmosféře přímo v budovách promluvila řada svědků. V telefonátech svým blízkým popsali vteřiny těsně před skokem z několika set metrů. Další uniklé hovory zase zachytily dění v unesených letadlech.

Kdo stál za ohavným teroristickým útokem? A jaké další cíle měli teroristé na mušce, pokud by vše vyšlo podle jejich plánu? Terčem jejich útoku měly být i další americké dominanty. Hrozivé detaily jednoho z nejhorších útoků v historii se dozvíte v níže přiloženém videu.

Video  Tragédie 9/11. Teroristický útok, který zasáhl a ovlivnil celý svět.  - Videohub
Odemknout video

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud