Sobota 28. května 2022
Svátek slaví Vilém, zítra Maxmilián
Oblačno, déšť 21°C

Sex, disco, revoluce jako Ivan Jonák: 8 zajímavostí o výstředním mafiánovi

 • Autor: jel - 
  17. 1. 2022
  17:41

  Mafián Ivan Jonák (†59) se stal jakýmsi symbolem divokých českých devadesátých let. Bývalý majitel slavného Discolandu Sylvie si liboval v luxusu a okázalých výstřednostech. V roce 1994 to s ním však šlo prudce z kopce, když si objednal vraždu své manželky Ludviky. Důvodem měly být spory o slavný podnik, který navštěvovaly i celebrity. Za tento zločin byl Jonák nakonec odsouzen k 18 letům ve vězení. Zemřel krátce po propuštění chudý a v osamění. Bizarní ikona porevoluční doby nyní ožila díky seriálu Devadesátky, v němž postavu Jonáka ztvárnil herec Michal Novotný. Podívejte se na osm zajímavostí o někdejším diskokráli.

 • 1.Extravagantní styl

  Na diskotékového krále jen tak někdo nezapomene. Na diskotékového krále jen tak někdo nezapomene. | Foto: D. Černovský, archiv

  Ivan Jonák byl v dobách své největší slávy velmi bohatý a chtěl, aby to o něm všichni věděli. To, že žije v luxusu, dával okázale najevo, s čímž se pojila jeho pečlivě vybudovaná image. S jeho osobou si každý okamžitě spojí typický účes, který se těšil oblibě především v 80. a 90. letech, takzvaný mullet, v Česku známější jako účes „na Jágra“. Mafián nosil také drahé extravagantní oblečení, nejčastěji bílý oblek. Nezapomínal ani na šperky, na jeho rukou se běžně leskla spousta zlatých prstenů.

  Totéž oblečení, které nosil v devadesátých letech, pak nosil někdejší mafián i po svém propuštění v roce 2014, což působilo spíš poněkud komicky.

 • 2.Sex, Disco, Revoluce!

  Vzpomínky krále nočního života metropole. Vzpomínky krále nočního života metropole. | archiv Ivana Jonáka

  V roce 1994 si Jonák objednal vraždu své manželky. Za tento zločin byl odsouzen k 18 rokům vězení, odseděl si 13 let. Za mřížemi boháč zřejmě rád vzpomínal na svou zašlou slávu, a proto napsal knihu svých vzpomínek. Původně se mělo jednat o třídílnou sérii, bývalý král podsvětí však stihl napsat jenom první díl. 

  Ten nese název Sex, disco, revoluce! a vyšel až tři roky po Jonákově smrti, v roce 2019 v nakladatelství Romaina Kunarta. Má se jednat o pravdivé vzpomínky mafiána na dobu ještě před založením Discolandu Silvie. Avšak některé pasáže knihy jsou natolik bizarní, že čtenáři musí být jasné, že si je Jonák nejspíš pořádně přibarvil. 

 • 3.Bitka s medvědem

  Ivan Jonák v tom uměl chodit v jakékoli době. Už před revolucí v roce 1989 se vozil v tomhle »kočáře«. Ivan Jonák v tom uměl chodit v jakékoli době. Už před revolucí v roce 1989 se vozil v tomhle »kočáře«. | archiv Ivana Jonáka

  Jonák v knize popisuje, čím vším se živil předtím, než vybudoval svůj slavný podnik. Je obecně známé, že před revolucí pozdější mafián pracoval jako vekslák, popelář a také že načerno taxikařil.

  Ve svých pamětech však tvrdí, že v mládí také pravidelně zápasil s medvědem na matějské pouti. Podle knihy téměř neměl problém divoké zvíře přeprat.

 • 4.Nezvyklí mazlíčci

  Jonák vlastnil i medvěda. Jonák vlastnil i medvěda. | Foto Blesk – Vlaďka Hradská a archiv Blesku

  Není neobvyklé, že lidé, kteří nečekaně zbohatnou, si rádi pořizují exotická zvířata. Například kolumbijský narkobaron Pablo Escobar měl vlastní soukromou zoo a jeho hroši žijící ve volné přírodě dodnes dělají místním úřadům problémy.

  I český mafián Ivan Jonák si pořídil několik nezvyklých mazlíčků. Nejznámější je zřejmě medvěd Míša, kterého diskokrál klidně venčil v pražské Stromovce. Kromě něj vlastnil také krokodýla Kubu. Toho krmil masem přímo z ruky.

 • 5.Jonák jako herec

  Jonák po propuštění z vězení. Jonák po propuštění z vězení. | Karel Kopáč

  V roce 1993 natočil režisér Vít Olmer snímek Nahota na prodej. V něm se objevilo mnoho známých herců, jako například Lukáš Vaculík nebo Jiří Krampol. Kromě nich si ve snímku zahrál právě i Ivan Jonák.

  Hrál v podstatě sám sebe. „Potkal jsem ho na schodech v bílém obleku, černé košili, ověšeného zlatými řetězy kolem krku. Okamžitě jsem věděl, že bosse mafiánů musí hrát jedině on. Žádnému českému herci přesvědčivého mafiána neuvěříte,“ prozradil v rozhovoru pro TV Prima režisér. Při natáčení filmu se prý navíc Jonák platonicky zamiloval do Olmerovy manželky.

 • 6.Legendární fotky

  Jonák po propuštění z vězení. Jonák po propuštění z vězení. | archiv Blesku

  Bývalý majitel Discolandu Sylvie měl rád pozornost médií. Například velmi ochotně poskytoval rozhovory. To, že byl Jonák rád středem pozornosti, je očividné. Jonák se rád nechával fotit, během devadesátých let tak vzniklo několik doslova legendárních fotografií.

  Tou nejznámější je bizarní snímek, na kterém Jonák v jedné ruce drží zbraň a ve druhé miminko. Další je pak fotografie z rušného pražského centra, kde dělal Jonák svému podniku reklamu tak, že tudy projížděl v mercedesu s polonahými ženami v autě.

 • 7.Vrahům nezaplatil?

  Svých zvířat si moc neužil, soud ho poslal za mříže na dlouhých 18 let. Svých zvířat si moc neužil, soud ho poslal za mříže na dlouhých 18 let. | Foto Blesk – Vlaďka Hradská a archiv Blesku

  Po několikaletém manželství se Jonák s manželkou Ludvikou rozešli. Jeho bývalá partnerka však vlastnila podíl Discolandu Sylvie a chtěla ho prodat. To se nelíbilo jejímu exmanželovi a zřejmě i kvůli tomu si najal několik lidí, aby Ludviku zabili. Domluvenou částku jim ale nakonec prý nedal...

  Mafiánovu exmanželku zastřelil Jiří Tokár v jejím stánku se zeleninou v dubnu roku 1994. Jonák se ke zločinu nikdy nepřiznal, přestože za něj byl odsouzen na 18 let do vězení. 

 • 8.Osamělá smrt v chudobě

  Jonák po propuštění z vězení. Jonák po propuštění z vězení. | Blesk - Petr Novotný

  Z vyměřeného trestu si nakonec odseděl 13 let. Po propuštění zamířil na hrob své exmanželky a poté se pokusil probudit zašlou slávu. To se mu ovšem nepovedlo a jeho jednání působilo spíše komicky. Navíc mu během jeho pobytu ve vězení takzvaně ujel vlak, příliš nerozuměl současným technologiím a v rozhovorech si často stěžoval především na sociální síť Facebook.

  Skončil zcela bez peněz, obě jeho dcery se s ním soudily, protože se chtěly zbavit svých podílů v Discolandu. Jonák však neměl na to, aby je vyplatil. Po propuštění žil v chudobě a po dvou letech na svobodě zemřel. Příčinou úmrtí byly zdravotní komplikace spojené s cukrovkou.

 • 9.Galerie:

  Video  Ivan Jonák: Jak bývalý král kriminálního podsvětí zemřel bez peněz a úplně sám.  - Videohub
  Video se připravuje ...

uschi ( 18. ledna 2022 04:35 )

Proč se nepíše o tomhle?: "Čtením obžaloby zahájil pražský městský soud proces v kauze pokusů o vraždu bývalého majitele pražského erotického podniku Discoland Sylvie Ivana Jonáka. Odstranit se jej podle žalobkyně pokusili v červenci 1994 Helmut Huger, Karel Kučera-člen ODS, kandidoval ve volbách a Jaromír Prokop. Trojici obviněných hrozí 12 až 15 let vězení, případně trest výjimečný. Sám Jonák si za objednání likvidace manželky a jejího milence odpykává 18 let ve vězení. Obhájci Kučery a Hugera na závěr jednání navrhli soudu, aby zastavil stíhání jejich klientů kvůli promlčení. Hlavní líčení bude pokračovat v březnu."

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání