Čtvrtek 23. května 2024
Svátek slaví Vladimír, zítra Jana
Oblačno, déšť 21°C

Loupež století: Před čtrnácti lety ukradli dva muži přes půl miliardy! Jeden z aktérů spravedlnosti dodnes utíká

Loupež století: Před čtrnácti lety zmizelo z G4S půl miliardy.  (Autor: Blesk/Profimedia)
Autor: ČTK, rix - 
1. prosince 2021
05:00

Zatímco autoři detektivek vymýšlejí stále komplikovanější zápletky, scénář, podle kterého zmizelo před čtrnácti lety z pražské pobočky bezpečnostní agentury G4S Cash Services více než půl miliardy korun, byl překvapivě jednoduchý. Dvojice pachatelů mírně upravila běžnou dodávku tak, aby svým vzhledem připomínala firemní vůz používaný k převozu peněz. Pak už stačilo prokázat nebetyčnou drzost a pro rekordní sumu si zajet přímo do „jámy lvové“.

Jedním ze dvou aktérů takzvané krádeže století byl tehdy třiatřicetiletý František Procházka. V žižkovské pobočce bezpečnostní agentury G4S Cash Services pracoval jako strážný, takže měl celý areál dobře zmapovaný a znal zavedená bezpečnostní opatření.

Ráno 1. prosince 2007 vynesl Procházka z trezorové místnosti několik tašek napěchovaných svazky bankovek. U nakládací rampy na něj čekal bílý volkswagen, za jehož volantem seděl Procházkův známý Milan Čermák.

Už při vjezdu do střeženého areálu si řidič ověřil, že na vrátnici nebude mít problém. Ostraze stačil pohled na firemní logo na kapotě vozu a nic dalšího už nezkoumala. Stejně „přísné“ proceduře byla dodávka podrobena i při výjezdu. Jak vyšetřovatelům posléze řekl jeden ze zaměstnanců firmy, vrátní neměli povinnost kontrolovat agenturním vozům poznávací značky ani doklady řidičů.

Čermák i s rekordním balíkem peněz odjel ze sídla agentury, aniž by vzbudil sebemenší pozornost. Důvod k podezření nezavdal ani Procházka, který počkal na konec směny, a teprve pak odešel. Na to, že ve firmě schází 540 milionů korun, se přišlo až druhý den, kdy už se po pachatelích i lupu slehla zem.

Jako hlavní podezřelý se Procházka dostal do hledáčku vyšetřovatelů prakticky ihned po nahlášení krádeže. Policie po něm ale pátrala marně. Nepomohla dokonce ani odměna dva miliony eur (asi 52 milionů korun), kterou na jeho hlavu vypsala agentura G4S.

Kromě „lovců lebek“, tedy speciálního pátracího týmu české policie, hledali Procházku také soukromí detektivové z Británie. Ty si najala pojišťovna, u které byla okradená agentura G4S pojištěna a která nakonec většinu škody uhradila. Detektivové přišli na to, že Procházka před krádeží hodně cestoval a také že absolvoval výcvik přežití v Izraeli.

Procházka spravedlnosti dodnes úspěšně uniká. Podle některých médií Interpol objevil jeho stopy v Dominikánské republice, podle deníku Právo byl v říjnu 2012 v této karibské zemi málem chycen při policejní razii, během níž bylo zadrženo sedm mezinárodně hledaných Čechů.

Již v březnu 2008 padl do rukou policie Procházkův komplic Čermák. Zatímco o Procházkově účasti na trestném činu nebylo díky záznamům z bezpečnostních kamer pochyb, v případě Čermáka měli policisté v rukou pouze nepřímé důkazy. Šlo zejména o pachovou stopu z dodávky použité při odcizení peněz, dále o fotky zmíněného auta, jež byly spolu s logem firmy G4S nalezeny v jeho počítači, a také o záznamy telefonních hovorů.

Čermák přesto svou vinu odmítal a poukazoval na to, že všechny předložené důkazy je možné vysvětlit i jinak. V dodávce podle svých slov seděl necelé dva týdny před krádeží a usvědčující fotky mu prý na disk nahrál Procházka, jemuž počítač půjčil. Navíc Čermák naznačoval, že obvinění proti němu vykonstruovala policie.

Této verzi však soud neuvěřil a počátkem roku 2012 poslal Čermáka na devět let do vězení. Stejný trest vyměřil i Procházkovi, jenž byl souzen jako uprchlý. Verdikt v dubnu téhož roku potvrdil odvolací soud. Nejvyšší soud poté v únoru 2013 odmítl Čermákovo dovolání. Případem se zabýval i Ústavní soud (ÚS), který v říjnu 2013 odmítl Čermákovu stížnost

 

deratizater ( 1. prosince 2021 15:30 )

Nedá se to kvalifikovat jako loupež byla to jen krádež ,a když je vražda promlčena po 20 létech tak by snad už mohl Procházka pokud žije pozvat policajty na pivo.

sorgedoktor ( 1. prosince 2021 14:11 )

bEZNY CLOVEK VASEMU SDELENI ROZUMI TAK NA 50 PROCENT. Jinymi slovy.Pokud byste neco jaksi sdeli vystreujicim organum, treba by to melo urcitou hodnotuPokud tam nekdo pracuje, snad neni tak tezke ty kamery vypnout, nebo to jinak obejit.
Faktem zustava, ze PROCHAZKA JE V BALIKU, POKUD NEKDEŠ NELEZI METR POD ZEMI. tO ZE HO NEKDE VIDELI NEMUSI BYT SRTOPROCENRTNI INFORMACE.

beda88 ( 1. prosince 2021 12:50 )

nuuuuuu, vzhledem k tomu, že jsem do tohoto areálu jezdil 7 let, tak musím trochu poopravit článek o fakta. každý kraj má svoji "nájezdovou" hodinu, kdy tam vjíždí s tržbami, ze svého regionu. ještě předtím jim volal náš operační, který jim sdělil SPZ a jméno velitele přepravy. po příjezdu do areálu jsme se postavili před 1. vrata. po ověření jejich kamerami jsme byli vpuštěni do dalšího prostoru, kde byla další vrata. 1. se za námi zavřela, velitel vyšel z vozu nahlásil region, SPZ a svoje jméno. po tomto ověření vás vpustili do areálu, kde to vpadalo jako v podzemních garážích Tesca. zacouvali jste ke stěně, kde byla kamera a mikrofon a pancéřové dveře, velikosti cca 1,5 x 1,5m. ty se na uvolnění obsluhy uvnitř počítárny otevřely a vy jste do prostoru naházeli všechny pytle. na konce tohoto prostoru byly ale další stejné dveře, které byly VŽDY zavřené. nu a pak jste zavřeli svoje dveře a mohly se otevřít jejich dveře, kam si přetahali pytle do vnitřních prostor. stejně to fungovalo naopak. nelze mít otevřené oboje dveře najednou. navíc uvnitř prostoru jsou všude kamery, tak pochybuji, že by se tam někdo procházel s bednami plných peněz. takže to bylo krapet jinak, pánové.

bullshit ( 1. prosince 2021 12:31 )

Kdyby Čermák nenechal stopy v PC tak by ho asi nedostali. Divím se že to pojišťovna zatáhla, tento naprostý šlendrián. Snad jim ( mu ) to i trochu přeji, jen drzost, nikoho nezranili...

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání