Čtvrtek 20. ledna 2022
Svátek slaví Ilona, zítra Běla
Oblačno 2°C

Terezu H. (25) skoro 4 roky od zatčení pustí domů: Na svobodu jí pomohli chybující celníci

Autor: VaB, jel - 
20. listopadu 2021
05:00

Od začátku trvala na své nevině a snažila se očistit své jméno. Téměř čtyři roky po zatčení kvůli podezření z pašování heroinu se Tereza H. (25) dočkala. Mladá Češka totiž uspěla s odvoláním, soud zrušil její trest i obvinění a necelé tři týdny po tomto rozhodnutí už vyhotovil písemný rozsudek nutný k Terezinu propuštění. Podle soudu výrazně pochybili policisté, v případu se ovšem nesrovnalostí objevilo víc.

Terezu H. (25) na začátku ledna 2018 zadrželi na letišti v Láhauru pákistánští celníci. V jejím kufru totiž našli bezmála devět kilogramů heroinu. V březnu následujícího roku poslal soud obžalovanou Češku na osm let a osm měsíců do vězení.

Mladá Češka od počátku tvrdila, že je nevinná a drogu jí údajně někdo podstrčil. Trvalo to sice takřka čtyři roky, ale odvolací soud nakonec její obvinění smetl ze stolu. Dalších 18 dní soudu trvalo vyhotovit rozsudek i písemně, což je první z řady nutných procesních úkonů, které předchází propuštění na svobodu. Podle českých úřadů se tím Terezin vysněný moment významně přiblížil.

Potvrzujeme vyhotovení písemného rozsudku soudu v Láhauru o osvobození české občanky vězněné v Pákistánu. O vyhotovení rozsudku byl dnes (v pátek) informován náš zastupitelský úřad. Propuštění by mělo následovat v řádu hodin nebo dnů,“ sdělila Blesku v pátek mluvčí Ministerstva zahraničních věcí České republiky Eva Davidová.

Kufr plný heroinu?

Co bylo důvodem zproštění obžaloby? Podle zveřejněného rozsudku významně pochybili celníci v den Terezina zatčení. V textu je nejprve detailně popsáno, jak Tereza na otázku, zda převáží nějaké zakázané  látky, odpověděla negativně. Celníkům se však zdál její kufr příliš těžký a tak jej otevřeli. Uvnitř našli 8,5 kilogramů neznámé látky v plastových sáčcích. Podle prvotních testů se jednalo o heroin. Celníci následně pět gramů odebrali, zapečetili a zaslali na expertízu. 

Rozsudek dále cituje část Tereziny výpovědi. V ní mladá Češka uvádí, že do Pákistánu přijela studovat kulturu a islám a psát knihu. Tvrdí, že drogy nebyly její a nepatřilo jí prý ani zavazadlo, v němž heroin celníci našli. Mladá blondýnka tvrdila, že taška patřila jisté vlivné osobě. 

„Neexistuje žádný záznam z vyšetřování na letišti. Celý příběh byl vymyšlen celníky během toho, co seděli v celnici. Existují věcné rozpory ve výpovědích svědků,“ uvedla ve výpovědi Češka. „Když mě přivedli na celnici, nebyla tam žádná taška, neměla jsem ji s sebou já a neměli ji ani celníci, kteří mě tam přivedli,“ dodala.

Zvláštní chování celníků

Rozsudek dále uvádí, že si celníci počínali poněkud podivně. Dlouhou dobu o zadržení Terezy H. neinformovali policii ani žádné další příslušné úřady. Dále se objevuje další množství věcí, které podle obhajoby nemají logické vysvětlení. Všichni svědci sice shodně tvrdili, že na expertízu bylo zasláno 5 gramů záhadného prášku, výsledná zpráva z laboratoře nicméně uvádí, že se jedna o 5,83 gramů heroinu. A nesrovnalostí je více. 

„Pracovník celní správy nebyl schopen vysvětlit, proč mu trvalo 12 hodin urazit cestu dlouhou 15 kilometrů, proč mezi důkazy chyběly záběry z bezpečnostních kamer a výpovědi svědků,“ píše se v dokumentu. Z celého vyšetřování na letišti navíc neexistují záznamy bezpečnostních kamer, přestože na místě nainstalovány byly.

Celníci pochybili i při manipulaci se zabaveným heroinem. Z 8,5 kilogramů drogy odebrali příliš malý vzorek pro rozbor. Podle soudu celníci podcenili dokumentaci a dnes není jasné, kdo a jak po Terezině zatčení s drogami manipuloval. Jeden z celníků podle zjištění soudu například přišel do práce mimo pracovní dobu a s důkazním materiálem z nejasného důvodu manipuloval.

Množství pochybení, na která Terezin obhájce upozornil, soudu stačila k tomu, aby Češku zbavil veškerých obvinění.

ondra1974 ( 20. listopadu 2021 14:54 )

Bleskaci, sice se snazite,ale je vam to houno latne!!! Taky jste dostali zalaceno? Tak studentka pakistanske kultury a spiso­vatel­ka..­...om­g, proc vy moulove v Blesku podcenujete svoje ctenare, proc si myslite, ze lidi jsou blbi, nic si nepamatuji a proc proboha si myslite,ze vam tyhle lzi lidi sezerou i s navijakem????? Trapnost nad trapnost!

Mirek-Kalousek ( 20. listopadu 2021 14:50 )

Drogová mafie si ji najde, na to se holka může spolehnout. Ještě bude litovat, že nezůstala v pákistánském vězení.

ondra1974 ( 20. listopadu 2021 14:50 )

http­s://ww­w.kr­ajske­listy­.cz/zl­insky-kraj/okres-uherske-hradiste/18701-delala-eskort-pro-sejky-a-ti-ji-zneuzili-nasli-jsme-podivny-inzerat-a-terezu-ceka-v-pakistanu-mozna-trest-smrti.htm

sasajetuo5zas ( 20. listopadu 2021 14:29 )

Proč nám Blesku plesku pořád předhazujete


Tu dealerskou prostitutku?


verka1 ( 20. listopadu 2021 12:24 )

Jaké zboží by ji vrátili? Oblečení, mobil, doklady...drogy nebo snad mouku ji také dají na cestu do své vlasti ČR.
Odškodnění prý dostane.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání