Úterý 21. května 2024
Svátek slaví Monika, zítra Emil
Oblačno, déšť 22°C

Při nepokojích v ekvádorské věznici zemřelo 68 lidí: Násilnosti vyvolaly potyčku mezi prezidentem a soudem

Autor: ČTK - 
14. listopadu 2021
17:58

Násilnosti v největší ekvádorské věznici ve městě Guayaquil, při nichž z pátku na sobotu zemřelo 68 trestanců a 25 dalších bylo zraněno, vyvolaly roztržku mezi prezidentem země Guillermem Lassem a ústavním soudem. 

Lasso kritizoval soud, že omezuje možnosti vlády zasahovat proti kriminálním gangům. Kvůli tragédii v guayaquilské věznici zahájili už v sobotu hladovku trestanci v několika dalších vězeňských zařízeních v zemi, informovala agentura Europa Press.

Násilí ve věznici ve druhém největším městě Ekvádoru, v níž je na 8350 trestanců, vypuklo v pátek pozdě večer a pokračovalo i v sobotu. Do operace bylo nasazeno na 900 policistů a vojáci. Později v sobotu mluvčí vlády oznámil, že situace je pod kontrolou.

Důvodem násilností byly potyčky mezi členy různých gangů. Podle policie vězni z několika bloků napadli trestance v bloku číslo dvě, kde bylo asi 700 lidí. Tento blok se podle místních médií před nedávnem ocitl bez svého vůdce, který byl propuštěn po odpykání 60 procent trestu. Do zdi v bloku číslo dva udělali vězni dynamitem otvor, kterým se dostali dovnitř. Pálili také matrace, takže řada vězňů se udusila. Mnozí použili při střetech nože i další zbraně.

Ekvádorský prezident vyjádřil soustrast pozůstalým a kritizoval justici, že svými rozhodnutími ztěžuje zajištění bezpečnosti obyvatel, včetně vězňů. „Potřebujeme ústavní nástroje, abychom mohli chránit obyvatele, znovu zavést pořádek do věznic a bojovat proti gangům, které způsobují chaos,“ uvedl prezident. Reagoval mimo jiné na verdikt ústavního soudu, který začátkem tohoto měsíce zkrátil na 30 dnů dvouměsíční výjimečný stav vyhlášený prezidentem s cílem snížit kriminalitu. Ústavní soud rovněž konstatoval, že zásahy armády za výjimečného stavu mají být pouze „doplňkem policejních akcí“, musí být plně zdůvodněné a přiměřené.

Ekvádorské soudnictví kritizovala i prokuratura, která připomněla, že 40 procent vězňů není ještě pravomocně odsouzeno.

Věznice na předměstí Guayaquilu zažila krvavé střety už koncem září, tehdy zemřelo 118 vězňů. Od začátku roku si násilnosti v ekvádorských věznicích ádoru vyžádaly přes 300 obětí. V přeplněných ekvádorských věznicích jsou nepokoje časté, obvykle jde o střety různých gangů. Podle agentury AFP se za mřížemi vyskytují v hojné míře mobilní telefony, drogy i zbraně.

Ekvádorská vláda minulý měsíc posílila ostrahu věznic o několik tisíc policistů. Ulehčit přeplněným zařízením by měla také milost pro asi dva tisíce odsouzených. V bezmála osmnáctimilionovém Ekvádoru je nyní na 40.000 vězňů, přičemž kapacita vězeňských objektů je asi o 10.000 menší.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání