Čtvrtek 9. prosince 2021
Svátek slaví Vratislav, zítra Julie
Oblačno -1°C

Tvrdý trest za solární podvod: Podnikatel si odpyká 5,5 roku!

Ilustrační foto
Ilustrační foto  (Autor: Profimedia)
Autor: ČTK - 
19. října 2021
15:05

Olomoucký vrchní soud v úterý výrazně zvýšil trest Danielu Exnerovi, majiteli fotovoltaické elektrárny Petrovice u Borovan na Českobudějovicku. Z původně podmíněného trestu ho zpřísnil na 5,5 let vězení. Muže odvolací soud potrestal kvůli podvodu v souvislosti se zapojením elektrárny do distribuční sítě před koncem roku 2010 kvůli výhodné výkupní ceně elektřiny, ačkoliv nebyla podle soudu dokončená. Vrchní soud již v případu pravomocně potrestal tři obžalované, případ Exnera kvůli jeho nepřítomnosti vyloučil k samostatnému projednání.

Předsedu představenstva společnosti Exnerovi krajský soud původně uložil tříletý podmíněný trest s odkladem na pět let, trest zákazu činnosti na pět let a peněžitý trest dva miliony korun. Odvolací soud trest muži zvýšil, zákaz činnosti i peněžitý trest mu potvrdil. „Ke změně došlo z toho důvodu, že podle Vrchního soudu v Olomouci nebyly dány důvody pro mimořádné snížení trestu pod spodní hranici,“ řekl mluvčí soudu Stanislav Cik.

Ve stejné kauze již v září soud potvrdil podmíněný trest vedoucí stavebního úřadu v Borovanech Tamaře Hlávkové, která byla odsouzena za zneužití pravomoci úřední osoby. Úřednici soud rovněž uložil čtyřletý zákaz činnosti a peněžitý trest 100.000 korun. V červnu vrchní soud v tomto případu výrazně zpřísnil trest zástupci stavební firmy Marku Klimešovi z podmínky na pět let vězení. Potvrdil mu i pětiletý zákaz činnosti a pokutu milion korun. Soud potrestal rovněž revizního technika Tomáše Goldmanna tříletým podmíněným trestem, na sedm let mu zakázal činnost a uložil pokutu 400.000 korun.

Podle obžaloby podepsali Exner a Klimeš nepravdivý předávací protokol, ačkoli věděli, že elektrárna nebyla dokončená ani zčásti, a věděli, že protokol bude podkladem pro rozhodnutí Energetického regulačního úřadu. Goldmann jako revizní technik podle soudu sepsal nepravdivou zprávu o revizi a uvedl, že zařízení je schopné bezpečného provozu, ačkoliv nebylo dokončené a s omezeným výkonem fungovalo až do 28. února 2011. Hlávková pak podle obžaloby jako vedoucí stavebního úřadu v Borovanech vydala rozhodnutí k předčasnému užívání stavby a v protokolu uvedla nepravdivé informace. Za 20 let provozu a garantovaných cen byla škoda obžalobou spočítaná na 160 milionů korun, obžalovaným původně hrozil až desetiletý trest.

Obžalovaní vinu popírali, tvrdili, že neexistují žádné důkazy o tom, že by jednali vědomě s úmyslem poškodit ERÚ. Podle žalobce měl však soud k dispozici masivní důkazy o skutečném stavu rozestavěné solární elektrárny v klíčovém období, kdy byly předkládány dokumenty ERÚ k licenčnímu řízení.

Vrchní soud se případem zabýval podruhé. Krajský soud nejprve v prosinci 2017 čtveřici obžalovaných zprostil obžaloby, podle rozsudku jejich jednání nebylo trestným činem. O rok později však odvolací soud na základě odvolání žalobce rozsudek zrušil a vrátil zpět krajskému soudu.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání