Pátek 22. října 2021
Svátek slaví Sabina, zítra Teodor
Polojasno 11°C

Po tornádu na Moravě pomáhali i rakouští záchranáři: Od jihomoravských kolegů získali srdečné ocenění

Autor: rix - 
16. září 2021
11:56

Jihomoravští záchranáři ocenili své kolegy z Rakouska za pomoc po řádění tornáda, které se 24. června prohnalo městy Moravská Nová Ves, Hrušky, Mikulčice, Hodonín a Lužice. Ničivý živel obrátil na ruby životy mnoha obyvatel, šest z nich jich při katastrofě přišlo o život. Do zasažené oblasti bylo vysláno několik sanitek a dva vrtulníky právě od našich rakouských sousedů.

Červnové tornádo, které se prohnalo jižní Moravou, prověřilo všechny záchranné složky. Mimo jiných i ty rakouské. Česká republika využila přeshraniční spolupráce, která funguje s našimi sousedy již od roku 2016. V jejím rámci na Moravu ze sousedního státu přispěchaly na pomoc sanitky a dva vrtulníky. 

„Poskytování přednemocniční péče, pro které hranice nejsou překážkou, v pondělí ve Vídni ocenilo Ministerstvo zahraničních věcí a Ministerstvo vnitra České republiky,“ uvedli záchranáři Jihomoravského kraje na sociální síti. Medaili v rámci ocenění obdrželi ve Vídni piloti vrtulníků a také Siegried Weinert z Dolnorakouské záchranné služby, který se významně podílel na chodu celé akce. 

Weinert označil záchranné práce po tornádu za nebývalou zkoušku. „Skutečnost, že nyní zcela přirozeně posíláme záchranná vozidla přes hranice mezi Českem a Dolním Rakouskem, je zásluhou zaměstnanců záchranných služeb. 24. června letošního roku byly dohody o spolupráci podrobeny nebývalé zkoušce, když část jižní Moravy zasáhlo tornádo,“ řekl při předávání ocenění.

Vyzdvihl práci všech zúčastněných. „A v této situaci jsme mohli myslet jen na to nejdůležitější: Na péči o lidi. A nikdo ze zúčastněných nemusel přemýšlet o splnění formalit. Chtěl bych poděkovat vám všem, kteří se nějakým způsobem podílíte na úspěšném příběhu přeshraniční záchranné služby,“ uvedl.

Video Poničené obce na Moravě - Jiří Marek

 

 

frantacizek ( 16. září 2021 17:34 )

šici tu na Velké Moravě děkujem, hoši!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání