Středa 5. října 2022
Svátek slaví Eliška, zítra Hanuš
Oblačno 16°C

Zoologická zahrada ve Francii je v šoku: Z jedenácti lemurů zbyl ve výběhu jenom jeden!

Ilustrační foto
Ilustrační foto  (Autor: Pavel Ryšlink)
Autor: ČTK - 
25. srpna 2021
06:11

Ze zoologické zahrady v obci Upie ve Francii v noci na pondělí zmizelo deset lemurů a dva tamaríni, kteří sdíleli společný výběh. V přístřešku z celé skupiny primátů zůstal jen jeden lemur, kterému se nejspíš podařilo utéct.

Podle vedení zoo šlo o krádež vzácných zvířat na objednávku, napsala stanice France bleu. Tamaríni bělohubí, malé opičky s bílou srstí okolo čenichu, byli do zoo v Upie převezeni v květnu v rámci programu na zachování vzácných druhů zvířat. Lemuři žili v zoo dva roky. Oba druhy jsou ve volné přírodě vzácné, ale v rámci chovatelských reprodukčních programů jsou poměrně hojní v přírodních parcích. Zoologické zahrady, které zvířata chovají, jsou podle majitele té v Upie stále častěji terčem zlodějů, protože ve volné přírodě už zvířata prakticky není možné najít.

„Bylo to evidentně dobře organizované komando a pravděpodobně jednalo na objednávku. Mluvíme o několikakilových lemurech a odpovídajícím způsobem se o ně nemůže postarat nikdo jiný než zoo. Bohužel to není poprvé, kdy se na zvířecí parky zaměřili překupníci," uvedl jednatel zoo Upie Alexandre Liauzu.

Krádež se pachatelům zdařila navzdory zabezpečení budov, v zahradě navíc byli čtyři chovatelé, kteří v areálu bydlí. Vedení zahrady podalo trestní oznámení na neznámého pachatele. Škodu není možné vyčíslit, protože tato zvířata se běžně neprodávají, ale půjčují za účelem rozmnožení mezi jednotlivými zahradami. Mezi ukradenými lemury bylo i několik mláďat.

Zoologická zahrada Upie vznikla v roce 1976, v prvních letech se zaměřovala na chov vzácného ptactva. Později se začala starat také o primáty a želvy. Ročně ji navštíví 40.000 návštěvníků.

Video  Podívejte se, jak dovádí malí lemuři  - Pavel Ryšlink
Video se připravuje ...

drazor ( 25. srpna 2021 09:11 )

Ti už běhají v jiném výběhu.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání