Před devátou hodinou, kdy se pražská zoo otevírá, u vstupu čekaly dvě desítky lidí. Klid byl v areálu zoo i během dopoledne. Některé úseky byly liduprázdné. Na zahrádkách posedávalo málo návštěvníků, část občerstvení byla uzavřena. Zahradou procházeli většinou rodiče s dětmi. Nejrušněji bylo u expozice ledních medvědů a v Údolí slonů, kde žijí loni narozená mláďata - slonice Amalee, která minulý týden oslavila rok, a o něco starší Lakuna.

Zástupci zahrady rozhlasem pravidelně upozorňovali návštěvníky na nutnost nosit respirátor, pokud nemají od druhých alespoň dvoumetrový odstup. Většina lidí opatření dodržovala.

„Do této chvíle k nám přišlo 636 návštěvníků,“ napsala krátce před polednem mluvčí zoo Lucie Dosedělová. Mluvčí také návštěvníkům doporučila nákup vstupenek přes web - kvůli urychlení průchodu u vstupních turniketů. Při současných opatřeních se může v areálu zoo najednou pohybovat maximálně 10 000 lidí.

Nízká návštěvnost

„Dnešní návštěvnost je zatím nízká, do třinácté hodiny řekněme do 150 návštěvníků, před chvílí to bylo 110,“ sdělila mluvčí botanické zahrady Michaela Bičíková po poledni. „Ale je to ovlivněno počasím a tím, že je pondělí dopoledne, během odpoledne návštěvnost jistě naroste,“ dodala.

Botanická zahrada je v současnosti plná barev a vůní. Odpoledne jí procházely desítky lidí - od mladých po seniory. Někteří si fotografovali pestrobarevné tulipány a kvetoucí dřeviny. Několik lidí sedělo u místní restaurace a kiosku, kde popíjeli pivo a kávu. V zahradě se dělaly také zahradnické a stavební práce.

Bičíková dál řekla, že omezení kapacity nehraje pro rozlehlou zahradu velkou roli, problém je však přetrvávající zákaz vstupu do vnitřních prostor. Botanická zahrada tak kvůli tomu nemůže pořádat výstavy. „Skleník Fata Morgana je v jarním období zcela vytížen interiérovými výstavami, které jsou nezbytné pro plnění rozpočtu, tak abychom byli schopni pečovat o sbírky a poskytovat návštěvníkům nezbytný komfort. Tyto akce v prvním pololetí botanické zahradě přináší výnosy ze vstupného do Fata Morgany až 60 procent celkových výnosů,“ popsala. Podle Bičíkové při pěkném počasí a běžném provozu venkovní expozice za den navštíví až dva tisíce lidí. „Je-li výstava motýlů či orchidejí, může být celková návštěvnost mezi čtyřmi až pěti tisíci návštěvníky o víkendových dnech,“ doplnila. Také vstupenky do botanické zahrady lze koupit na internetu.

Zoologické a botanické zahrady jsou opět přístupné od 12. dubna. Předtím byly z rozhodnutí vlády uzavřeny od loňského 18. prosince. Loni během první vlny epidemie nesměly fungovat od 13. března do 27. dubna, kvůli druhé vlně pak znovu od 9. října do 2. prosince. Provoz byl už dříve v souvislosti s protiepidemickými opatřeními limitován maximálním počtem návštěvníků nebo zákazem vstupu do pavilonů.

Video
Video se připravuje ...

Botanická zahrada v Troji z ptačí perspektivy 

Fotogalerie
118 fotografií