Neděle 19. května 2024
Svátek slaví Ivo, zítra Zbyšek
Oblačno, déšť 19°C

Do chemičky v Lovosicích míří vyšetřovatelé: Exploze zranila čtyři lidi

Autor: ČTK, VaB - 
7. července 2021
11:19

Na místo výbuchu v areálu výrobce biopaliv Preol v Lovosicích na Litoměřicku ve středu míří vyšetřovatelé policie a hasičů. Budou zjišťovat příčiny události, při které se zranili čtyři lidé. Z preventivních důvodů zůstává na místě jedna jednotka hasičů. Policisté událost vyšetřují jako trestný čin obecného ohrožení z nedbalosti a prověřují, zda nebyly porušeny bezpečnostní předpisy.

Výbuch ve výrobně biopaliv nastal v pondělí pozdě večer. Škody provozovatel odhadl předběžně na 200 milionů korun. Místo ještě dnes monitorují a kontrolují závodní hasiči ze sousední Lovochemie. „Necháváme je tam pro jistotu,“ uvedl mluvčí hasičů Milan Rudolf.

Tým vyšetřovatelů složený z hasičů a policistů se dal do práce ve středu dopoledne. Seznámí se s dokumentací a vydá se na místo, kde zahájí průzkum technologie. Veškeré informace z průběhu vyšetřování bude podávat policie, která tým vede. Podle předběžných informací mohla být na vině závada na separátoru řepky. Explodoval vysoce hořlavý hexan používaný při lisování řepky, linka byla v době havárie odstavená.

Hasiči na místo povolali specialisty z Technického ústavu požární ochrany z Prahy. „Ti s průmyslovou technikou umí pracovat a umí odhalovat selhání technologických strojních celků,“ uvedl Rudolf. Hasiče tak v týmu zastupují tito specialisté, krajští vyšetřovatelé a hasiči z Litoměřic. Velení mají vyšetřovatelé policie. „Jakmile to situace dovolí, budeme na místě provádět další úkony, například ohledání místa exploze a šetření ke zjištění příčin výbuchu,“ řekl ČTK mluvčí krajských hasičů Dan Vítek.

Při výbuchu utrpěl jeden člověk velmi vážná zranění, další dva lidé středně těžká a čtvrtý muž byl do nemocnice převezen s kardiovaskulárními potížemi. Všichni zranění jsou mimo ohrožení života. Uzavřena byla kvůli události několik hodin hlavní silnice I/15 a vlaky nejezdily po nedaleké trati z Loun do České Lípy, kde byl provoz obnoven v úterý odpoledne.

Na místě v pondělí v noci zasahoval vrtulník letecké záchranné služby z Prahy a Plzně. Do nemocnice v královských Vinohradech byl letecky transportován vážně popálený člověk. Pozdě pak kolem chemičky kroužil policejní vrtulník s termovizí. Kvůli bezpečnosti si ale musel držet pětikilometrový odstup.

Preol je zpracovatelem řepkového oleje a největším výrobcem biopaliv v Česku a zabývá se také výrobou řepkového oleje pro potravinářství. Patří do skupiny Agrofert ze svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše (ANO).

Video  V Lovosicích vybouchla část chemičky: Několik lidí utrpělo zranění  - Aktu.cz
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání