Středa 20. leden 2021
Svátek slaví Ilona, zítra Běla
Zataženo, sněžení 1°C

Muž na Mladoboleslavsku oslňoval piloty laserem: Hrozí mu osm let vězení

Autor: VaB - 
14. ledna 2021
11:14

Mladoboleslavští kriminalisté obvinili z obecného ohrožení muže (28), kterého nenapadlo nic lepšího, než si vzít do ruky zelený silný laser a svítit jím přímo na vrtulník Letecké služby Policie ČR. Posádku oslnil, ocitla se v ohrožení. Nakonec ho pozemní hlídka zadržela. Ukázalo se, že jde o cizince. 

Trojčlenná posádka policejního vrtulníku letěla 10. ledna večer ze své základy v pražské Ruzyni na akci. V noci piloti používají brýle na noční viděni, aby lépe viděli, co se kde děje. Za nimi pak sedí palubní technik. 

Osudného dne posádka letěla nad Kosořickou ulicí v obci Dobrovice nedaleko Mladé Boleslavi. Z areálu najednou na vrtulník někdo namířil zelený silný laser. Paprsek vycházel od cizince, který posádku opakovaně a úmyslně oslňoval. Hrozila velice nebezpečná situace, že piloti nebudou moci pokračovat v letu, či se nepovede bezpečně přistát.

Cizince, který má mít útok na svědomí, policisté zadrželi a sdělili mu obvinění z obecného ohrožení. „V případě prokázání viny hrozí cizinci za zločin Obecné ohrožení až osmiletý trest odnětí svobody,“ uvedla policejní mluvčí Lucie Nováková. 

Pilot může přijít o zrak

Podobných nešvarů bylo na území Evropy zaznamenáno už vícero. „V takovém případě může dojít ke zranění osob, k velkým materiálním škodám, a dokonce i ke ztrátám na životech. Útoky proti zasahujícím vrtulníkům jsme vyhodnotili jako nejnebezpečnější formu laserových útoků. Zrak pilota může být ozářením poškozen dočasně, nebo trvale. Několikasekundová ztráta zrakové kontroly letu závažným způsobem narušuje situační vědomí letce, vyvolává jeho dezorientaci a tím bezprostředně ohrožuje bezpečnost letu,“ informuje Marcela Szaknderová z Úřadu kriminální policie a vyšetřování Policejního prezídia.

Vlivem ozáření může dojít i k letecké nehodě, či ke zranění pilotů. K jednomu podobnému incidentu došlo i v roce 2019 v Dobříši. Tady se nejednalo o laser, nýbrž o normální světlo. Piloti tehdy přistávali v noci, za použití nočního vidění, na tamním hřišti.

Před dosednutím ale někdo zapnul osvětlení hřiště a tím pádem oslnil i pilota. Vrtulník havaroval, došlo k zničení ocasního rotoru. Škoda byla tehdy vyčíslena na více než 80 milionů korun. Stroj je dodnes mimo službu, jeho oprava se ale plánuje. „Oslnění pilota světlem, které bylo uváděno, se jeví jako nejpravděpodobnější příčina, avšak toto nebylo možné z naší strany s určitostí prokázat,“ informovala tehdy mluvčí GIBS Ivana Nguyenová. 

Video Cizinec zeleným laserem oslnil posádku policejního vrtulníku. - Policie ČR

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud